اینترنت همانند دریاست ، کسی که آن را نمی شناسد همانند کسی ست که شنا را نمی داند.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
خانه » اخبار روز » وضعیت سهمیه بندی بنزین در سال 94

وضعیت سهمیه بندی بنزین در سال 94

benzin-sahmie

به زودی تغییراتی در سهمیه بندی بنزین ماشین های مختلف را مشاهده خواهیم کرد. طی خبر های اعلام شده قرار است سهمیه ی سوخت 950 هزار وانت بار که فعالیت چندانی ندارند کم شود.

معاون صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور از کاهش سهمیه سوخت ۹۵۰ هزار وانت بارغیرفعال خبر داد و گفت: بزودی سهمیه این وانت بارها معادل خودروهای شخصی می‌شود.

حسین هاشمی افزود: یکی از سیاست‌های اصلی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت بر اساس تدابیر معاونت اجرایی رییس جمهور اجرای تمام مصوباتی بود که از سال‌های گذشته اجرایی نشده بود و این روند از سال گذشته در ستاد سوخت آغاز شده است.

وی افزود: اجرا نشدن برخی از این مصوبات بخصوص در حوزه کارت سوخت خودروهای حمل و نقل عمومی، کارت سوخت آژانس‌ها و موتورسیکلت‌ها باعث ایجاد بعضی سوء استفاده‌ها و رانت‌ها می شد که طبیعتا ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت به سبب وظایف ذاتی خود با همکاری سازمان‌ها و دستگاه‌های متولی اجرایی کردن مصوبات گذشته و ساماندهی کارت‌های سوخت را آغاز کرد.

وی تاکید کرد: در همین راستا ۶ میلیون کارت سوخت ساماندهی، ابطال و اصلاح شد و از این طریق هفت میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر مصرف بنزین یارانه ای کاهش پیدا کرد.

هاشمی با بیان این که چهار جلسه در کارگروه ساماندهی مصرف بنزین به موضوع وانت بارها اختصاص پیدا کرد، ادامه داد: علی رغم این که وانت بارها سهم قابل توجهی در تعداد ناوگان ندارند، ولی سهم قابل توجهی در مصرف بنزین به خود اختصاص داده اند در حقیقت دو میلیون و ۲۰۰ هزار وانت بار در کشور وجود دارد که حدود ۱۶ درصد وسایل نقلیه کشور می شوند، در حالی که ۳۰ درصد مصرف بنزین را به خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود: این حجم بالای مصرف بنزین در حالی است که بخشی از این وانت بارها فعالیت عمومی ندارند و سهمیه دریافتی در جابجایی استفاده نمی شود و بخشی هم وانت بارهایی هستند که جنبه خصوصی دارند و توسط افرادی که استفاده خصوصی و صنفی شخصی می کنند به کار گرفته شده اند، در حالی که هدف این است که وانت بارهایی که در بخش جابجایی بار در شهرها و بین شهرها استفاده می شوند مشمول دریافت این یارانه بشوند.

سرپرست معاونت نوسازی ناوگان ستاد سوخت با اشاره به دو مصوبه ابلاغی ستاد هدفمندی یارانه ها در خصوص کاهش پنج میلیون لیتری مصرف بنزین و اصلاح سهمیه سوخت، اظهار کرد: وانت بارهای غیر فعال در سامانه هوشمند سوخت در موضوع وانت بارهای غیر فعال قرار می گیرند و یک میلیون و ۲۵۰ هزار کارت سوخت هم در قالب کلاس فعال در سامانه هوشمند سوخت، سهمیه دریافت می کنند.

وی افزود: این ۹۵۰ هزار وانت بار قبلا در فراخوان هایی که توسط وزارت کشور و اتحادیه های صنفی وزارت راه انجام شده شرکت نکرده اند، که در حال حاضر سهمیه متوسط یعنی ۱۲۰ تا ۲۴۰ لیتر در ماه دریافت می کنند بر اساس مصوبه ستاد هدفمندی یارانه ها این وانت بارها بزودی سهمیه خودروهای شخصی یعنی ۶۰ لیتر در ماه را دریافت خواهند کرد.

وی تاکید کرد: بر اساس برنامه ریزی هایی که انجام شده کلیه مصوبات در حوزه وانت بارها تا پایان سال تعیین تکلیف و اجرایی می شود.

هاشمی ادامه داد: در فاز دوم از یک میلیون و ۲۵۰ هزار وانت بار باقیمانده بر اساس گزارش های میدانی که به عمل آمده تعدادی در بخش حمل بار فعال نیستند اما سهمیه بالای وانت بار یعنی ۲۰۰ تا ۴۰۰ لیتر را دریافت می کنند که در فاز دوم با همکاری شهرداری ها و اصناف این وانت بارها که سهمیه بالا دریافت می کنند ولی در چرخه جابجایی بار فعالیت نمی کنند را شناسایی و کارت سوخت آنها معادل خودروهای شخصی یعنی ۶۰ لیتر در ماه تبدیل می شود.

وی تاکید کرد: پیش بینی می کنیم از این محل حدود چهار میلیون لیتر کاهش مصرف بنزین داشته باشیم. مطابق مصوبه ستاد هدفمندی یارانه ها باید بخش غیرفعال از دو سال پیش سهمیه سوخت معادل خودروهای شخصی دریافت می کردند که به تاخیر افتاده بود و بخش عمده ای از منابع کشور در این حوزه از بین می رفت. اما با توجه به رویکرد جدید ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت مبنی بر اجرا شدن مصوبات گذشته این مصوبه نیز به زودی اجرایی می شود.

وی درخصوص اجرای فراخوانی مبنی بر اجرایی شدن این مصوبه گفت: برای فاز اول و تغییر سهمیه ۹۵۰ هزار وانت بار هیچ فراخوانی نخواهیم داشت؛ اما برای فاز دوم احتمال انجام فراخوان وجود دارد که شیوه و برنامه های طرح نیز همزمان اعلام خواهد شد.

اشتراک گذاری مطلب

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


خرید کریو خرید وی پی ان خرید vpn خریدvpn خرید فیلترشکن خرید کاهش پینگ خرید کریو سایت اسپید vpn خرید vpn خرید کریو
استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز
http://haftegy.ir/ http://www.joke4u.ir http://dfun.ir http://pctech.ir/ http://owjnews.ir http://www.javanfa.ir دانلود فول آلبوم