انسان همان می شود که اغلب به آن فکر می کند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷
خانه » اخبار روز » آخرین اطلاعات درمورد وضعیت خشکسالی در 94

آخرین اطلاعات درمورد وضعیت خشکسالی در 94

khoshksali

متاسفانه تا الان وضعیت بارندگی بسیار بد بوده است و همین مسئله باعث افزایش خطر خشکسالی در سال آینده می شوند. خبرها حاکی از خشک شدن 600 دریاچه ی زیرزمینی و روزمینی است.

وزیر اسبق کشاورزی گفت: کم‌آبی از حد بحرانی گذشته و معضل همه استان‌های کشور شده است در حالی که در دولت قبل صحبت از کمبود آب جرم بود و هر که از خشکی دریاچه ارومیه حرف می‌زد با برخورد نیروهای امنیتی مواجه می‌شد.

عیسی کلانتری – دبیر خانه کشاورز – در ششمین نشست آب خراسان رضوی در دانشگاه فردوسی مشهد گفت: برخی از افراد در حاکمیت به منابع آب به دید 35 سال پیش نگاه می‌کنند در حالی که امروز وضعیت آب درکشور نگران کننده است.

او گفت: هنوز برخی از سیاسیون ما به کمبود آب به شکل یک مشکل جدی نگاه نمی‌کنند بلکه کشور را دارای پتانسیل‌های نهفته بسیاری می‌دانند و همه چیز را به بصیرت و توکل ربط می‌دهند.

وزیر کشاورزی دولت پنجم و ششم ادامه داد: در حال حاضر در کشور حدود 600 دریاچه رو زمینی و زیرزمینی در حال خشک شدن است. این درحالی است که در دولت قبل صحبت از کمبود آب جرم بود و هر که از خشکی دریاچه ارومیه حرف می‌زد با برخورد نیروهای امنیتی مواجه می‌شد.

او گفت: کشور از لحاظ کم‌آبی از حد بحرانی گذشته است و کم‌آبی معضلی ملی است که اکثر استان‌های کشور را درگیر خود کرده است؛ استان خراسان و دشت مشهد نیز در حال مرگ است.

دبیر کل خانه کشاورز ادامه داد: راه حل این مشکل در گرو همدلی و همکاری مسئولان و سازمان ها با آحاد جامعه و حرکت در مسیر قانون است.

او گفت: در حال حاضر در هر سال حدود 17 میلیارد مترمکعب برداشت اضافی از سطح آب‌های زیرزمینی و حدود هشت میلیارد مترمکعب برداشت اضافی از آب های سطحی داریم، طبق داده‌های تخصصی حداکثر آبی که برای کشاورزی در سال می‌توان مصرف کرد 28 میلیارد مترمکعب است در حالی که این مصرف 88 میلیاردمتر مکعب است که توسعه ناآگاهانه کشاورزی مسبب اصلی بروز این مشکلات است.

وزیر کشاورزی دولت‌های پنجم و ششم ادامه داد: کشاورز ما نیز قربانی سیاست‌های کلان نادرست در حوزه کشاورزی شده است، هرچند باید در نظر داشته باشیم که در شرایط آرمانی نیز کشاورزی ما یک پانزدهم از تولید ناخالص سرانه کشور را تولید می‌کند و این درحالی است که کشاورزی ما با این پتانسیل پایین 90 درصد آب کشور را مصرف می‌کند.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز
http://haftegy.ir/ http://www.joke4u.ir http://dfun.ir http://pctech.ir/ http://owjnews.ir http://www.javanfa.ir دانلود فول آلبوم