ضعیف‌الاراده کسی است که با هر شکستی بینش او نیز عوض شود.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
خانه » اخبار روز » خبر فوری:شلنگ قلیان میتواند ناقل هپاتیت و سل باشد

خبر فوری:شلنگ قلیان میتواند ناقل هپاتیت و سل باشد

ghel

انتقال بیماری از طریق قلیان کشیدن

مصرف قلیان در همین چند دهه ی قبل بیشتر مخصوص بزرگترها و افراد میانسال بود ، اما امروزه به اصلی ترین تفریح بسیاری از جوانان تبدیل شده است ، به گونه ای که قلیان سراها بازار بسیار خوبی دارند.

امروزه بسیاری از جوانان برای گذراندن وقت و تفریح به قلیان سراها رجوع می‌کنند در صورتی که در چند دهه قبل قلیان مخصوص افراد میانسال و سالمند بود اما متأسفانه در سالهای اخیر شاهد رواج استفاده قلیان در میان جوانان هستیم و باور نادرست مردم مبنی بر بی خطر بودن قلیان موجب شده خانواده‌ها حساسیتی نسبت به مصرف آن توسط فرزندان خود نداشته باشند، درحالی که پژوهش‌ها نشان داده است که دود قلیان حتی برای افرادی که در معرض آن قرار می‌گیرند نیز خطرات بی شماری دارد.

به گفته معاون سلامت وزارت بهداشت سالانه 60 هزار نفر به دلیل استعمال دخانیات در کشور جان خود را از دست می‌دهند.

وی افزود:حدود 3 درصد افراد 13 تا 15 سال مصرف کننده دخانی هستند و 15 درصد این گروه سنی قلیان می‌کشند که مضر ات آن بیشتر از سیگار است.

معاون اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران بیان داشت:با وجود اینکه قلیان کمتر مصرف می‌شود، اما حجم دودی که از آن وارد بدن می‌شود، 10 تا 20 برابر دود ناشی از مصرف سیگار است،یک نخ سیگار 500 سی سی تا یک لیتر دود تولید می‌کند، اما کشیدن یک قلیان کامل 10 تا 20 لیتر دود تولید خواهد کرد.

وی تأکید :سیگار کشیدن معمولا انفرادی مصرف می‌شود، اما از یک قلیان صدها نفر استفاده می‌کنند، البته این روزها هنگام سرو قلیان در مراکز تفریحی سر یک بار مصرف قلیان در اختیار مشتری قرار می‌گیرد تا به اصطلاح از انتقال بیماری‌ها جلوگیری شود،اما باید گفت این لوله قلیان است که حاوی انواع باکتری و ویروس است و ناقل بیماری‌هایی مانند “سل” و “هپاتیت” است.

نوجوانانی که خوشحالند از اینکه سیگاری نیستند بلکه گاهی به صورت تفننی قلیان می‌کشند باید بدانند احتمال سیگاری شدن آنان زیاد است.

در مطالعاتی که حدود یک هزار فرد با سن 15-23 سال مورد بررسی قرار گرفتند و حدود 7 درصد آن‌ها از قلیان استفاده کرده‌اند.بعد از گذشت دو سال 39 درصد آن‌هایی که قلیان استفاده می‌کردند شروع به مصرف سیگار کردند درحالی که این مقدار برای کسانی که از قلیان استفاده نمی‌کردند 20 درصد بوده است.

محققان می‌گویند نیکوتین که هم در تنباکوی قلیان و هم در توتون سیگار وجود دارد و موجب اعتیاد به مصرف می‌شود،بنابراین استفاده از قلیان می‌تواند موجب اعتیاد به نیکوتین و در نتیجه روی آوردن به سیگار می‌شود.

دبیرکل مبارزه با دخانیات با هشدار نسبت به افزایش مصرف قلیان در دختران و زنان گفت: طی سال‌های گذشته سن استعمال قلیان در سنین دانشگاه بود که درحال حاضر به اوایل دبیرستان و به سنین کمتر از 15 سال رسیده و این هشدار جدی برای سلامت جامعه است اما بیشترین نگرانی‌ ما مربوط به افزایش مصرف قلیان در بین دختران و زنان جامعه است به طوری که براساس مطالعه‌ای در تهران حدود 3تا 4 درصد دختران دانشجو سیگاری و 12 تا 16 درصد قلیانی هستند.

وی افزود :زنان در خانواده علاوه بر سلامتی خود مسئول سلامت خانواده و فرزندان هستند اگر زنان بادار قلیان مصرف کنند موجب سقط جنین،وزن کم جنین و زایمان زود رس می‌شود.

وی حضور پررنگ نهادهای عملیاتی را در پیشگیری از استعمال دخانیات بسیار موثر عنوان کرد و خاطرنشان کرد:طی تفاهمنامه‌هایی (مثال:وزارت نفت) که امضا شد اعلام کردیم که استخدام کارکنان سیگاری در نهاد ممنوع است و همچنین دستود داده شد تا کلینیک‌های ترک سیگار در مجموعه‌ها تشکیل شود.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


خرید کریو خرید وی پی ان خرید vpn خریدvpn خرید فیلترشکن خرید کاهش پینگ خرید کریو سایت اسپید vpn خرید vpn خرید کریو
استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز
http://haftegy.ir/ http://www.joke4u.ir http://dfun.ir http://pctech.ir/ http://owjnews.ir http://www.javanfa.ir دانلود فول آلبوم