هر انسانی مرتکب اشتباه می شود ؛اما فقط انسان های احمق اشتباه خود را تکرار می کنند.(سیسرون)
خانه » پزشکی و سلامت » زنان و زایمان » چگونه شدت درد زایمان را به طور طبیعی کم کنیم

چگونه شدت درد زایمان را به طور طبیعی کم کنیم

همانطور که می دانید درد زایمان به شدت زیاد می باشد ، طوری که تحمل کردن آن واقعا سخت است. یکی از روش های کم کردن درد زایمان استفاده از روش گرما درمانی می باشد. در ادامه درمورد این موضوع توضیحات بیشتری خواهیم داد با ما همراه باشید.

گرما درمانی موجب کاهش شدت درد زایمان در مرحله اول و دوم زایمان می شود. این بررسی توسط فریبا منافی، متخصص آموزش مامایی با هدف بررسی اثر گرما درمانی بر شدت درد زایمان در زنان سخت زای مراجعه کننده به زایشگاه های دانشگاه علوم پزشکی بابل انجام شده است.

242129_117

در این مطالعه بالینی ۶۴ زن سخت زا به روش تصادفی در دو گروه تحت گرما درمانی و مراقبت روتین قرار گرفتند.
گروه گرمادرمانی علاوه بر مراقبت های معمول بخش، از دیلاتاسیون ۴-۳ سانتی متری دهانه رحم تا پایان مرحله اول زایمان از کیف آب گرم در قسمت تحتانی و در مرحله دوم در قسمت پرینه فرد برخوردار بودند.
شدت درد با استفاده از خط کش درد محاسبه شد و یافته ها آنالیز آماری شد.
یافته های بررسی حاکی است: در مقایسه دو گروه، شدت درد در گروه گرما درمانی کمتر از گروه مراقبت های معمول بود.
تسکین درد زایمان از دیرباز مورد نظر بشر بوده و گرما به عنوان یکی از روش های غیر دارویی تسکین درد، باعث کاهش شدت درد و افزایش سازگاری با درد می شود.
نتایج این بررسی در کنگره ملی سلامت خانواده ارائه شده است.
منبع: تبیان

 

 

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز