حوادث چون روزها سپری می شوند.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷
خانه » عمومی و متفرقه » بلاتکلیفی یارانه نوزادان بر خلاف سیاست ​های جمعیتی

بلاتکلیفی یارانه نوزادان بر خلاف سیاست ​های جمعیتی

بلاتکلیفی یارانه نوزادان بر خلاف سیاست​های جمعیتی

بلاتکلیفی یارانه نوزادان بر خلاف سیاست ​های جمعیتی

در حالی که بلاتکلیفی و قطع یارانه نوزادان دیروز وارد هشتمین ماه خود شد و سازمان‌های مسئول دولتی همچنان از پاسخگویی طفره می‌روند، به نظر می​رسد این امر خلاف سیاست​های جمعیتی ابلاغی از سوی رهبری باشد

به گزارش خبرنگار ما، از بهمن سال 92 تاکنون دولت به موالید جدید یارانه نمی پردازد و علت روشنی نیز در این زمینه اعلام نکرده است. این در حالی است که دریافت یارانه موالید از سوی خانوارها حق مسلم قانونی، عرفی و شرعی محسوب می شود و بلاتکلیف گذاشتن آن صحیح به نظر نمی رسد.

براساس آمار سازمان ثبت احوال کشور، از ابتدای سال 93 تا دیروز 592 هزار و 300 نوزاد به جمعیت کشور افزوده شده که این آمار رو به افزایش است. حال اگر 20 درصد این رقم را به عنوان موالید متولد شده در دو ماه پایانی سال 92 به این رقم بیفزاییم، حدود 710 هزار خانوار تاکنون از دریافت یارانه فرزندان خود محروم مانده اند.

حال اگر این رقم را در رقم گرد شده 46 هزار تومان یارانه هر فرد ضرب کنیم، خواهیم دید دولت تاکنون بیش از 32 میلیارد تومان از این بابت به خانوارها بدهکار است و این بدهکاری مرتبا رو به افزایش است.

این گزارش می افزاید: تا قبل از بهمن سال 92 رویه بر این بود که پس از تولد نوزاد جدید، سرپرست خانوار با در دست داشتن اسناد قانونی به یکی از دفاتر پلیس+10 مراجعه و نسبت به ثبت اطلاعات نوزاد جدید خود در سایت سازمان هدفمندی یارانه ها اقدام می کرد، اما کمی بعد این رویه تغییر یافت و دولت اعلام کرد دیگر نیازی به مراجعه به این دفاتر نیست و سازمان ثبت احوال کشور راسا اقدام به ارسال اطلاعات موالید به سازمان هدفمندی یارانه ها کرده و یارانه عضو جدید خانوار به طور خودکار به حساب سرپرست شارژ می شود.

با این حال قطع یارانه نقدی نوزادان باعث مراجعه مجدد مردم به دفاتر پلیس+10 و پرس وجو در این خصوص شده است. خبرنگار ما نیز دیروز در پوشش یکی از همین پرسشگران به دفاتر پلیس+10 در مناطق مختلف تهران مراجعه کرد.

با این حال این دفاتر اعلام کردند هیچ مسئولیتی درباره ثبت نام از موالید جدید به عهده ندارند و همه چیز در دست سازمان هدفمندی یارانه هاست.

این دفاتر همچنین آدرسی در میدان فاطمی، کوچه غزالی به خبرنگار ما اعلام کردند که ظاهرا دفتر مسئول رسیدگی به شکایات مردمی درباره یارانه نقدی است.

خبرنگار ما به این ساختمان که عنوان رسمی اش «ستاد هدفمندی یارانه ها»ست، مراجعه و پرسش هایی در ارتباط با حذف یارانه نقدی نوزادان و علت آن مطرح کرد.

متصدی مربوط به خبرنگار ما گفت: از بهمن سال گذشته که دریافت اطلاعات موالد جدید توسط سازمان هدفمندی یارا نه ها از سازمان ثبت احوال قطع شده، هنوز دستور جدیدی برای زمان برقراری مجدد این یارانه به ما نرسیده است.

وی افزود: روزانه ده ها شهروند به ما مراجعه و مشابه همین پرسش ها را مطرح و ضمنا گلایه و نارضایتی خود را نیز اعلام می کنند. همچنین از شهرستان ها نیز با ما تماس می گیرند و همین پرسش ها را مطرح و گلایه می کنند، اما پاسخ ثابت ما همین است و چیز دیگری نمی دانیم.

وی تصریح کرد: البته به طور غیررسمی شنیده ایم که ممکن است یارانه موالید جدید تا یکی دو ماه آینده دوباره برقرار شود، اما بازهم دستوری به طور کتبی نداریم.

خبرنگار ما پرسید: اگر هر زمان یارانه موالید برقرار شود، آیا یارانه تعداد ماه های گذشته از زمان تولد نوزاد نیز به حساب سرپرست خانوار واریز خواهد شد؟ متصدی پاسخگویی در ستاد هدفمندی یارانه ها گفت: چنین چیزی بعید به نظر می رسد و در گذشته نیز سابقه نداشته است؛ چراکه یارانه ای که از مدت آن گذشت، دیگر گذشته است.

پاسخ دولت

در همین حال خبرنگار ما به دنبال دریافت نظر دولت با چند سازمان و معاونت تماس گرفت، اما موفق به گفت وگو یا دریافت پاسخ نشد.

بر این اساس، روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در تماس خبرنگار ما هرگونه اطلاع داشتن در این باره را رد کرد و مسئول پاسخگو را سازمان هدفمندی یارانه ها دانست. اما در تماس خبرنگار ما با این سازمان تنها به وی گفته شد هر پرسشی دارید، از همان ستاد هدفمندی یارانه ها در خیابان فاطمی بپرسید!

در همین حال مراجعه به سایت رسمی سازمان هدفمندی یارانه ها نیز کمکی به حل ماجرا نمی کند؛ زیرا این سایت اکنون دارای سه گزینه انصراف از دریافت یارانه نقدی، اصلاح شماره حساب سرپرست خانوار و آگاهی از اطلاعات یارانه پرداختی است. بنابراین چاره ای نیست که برای درج پاسخ دولت به این موضوع به سخنان دوپهلو و مبهم محمدباقر نوبخت، معاون برنامه ریزی ونظارت راهبردی رئیس جمهور در بیست وپنجم مرداد امسال اکتفا کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که مسئولان «سازمان هدفمندی یارانه ها» اعلام کرده اند، برای پرداخت یارانه متولدان جدید در چند ماه گذشته تاکنون اعتباری ندارند، گفت: اگر این جمله را مسئولان این سازمان بیان کرده باشند، رد می کنم. البته مدیریت ما، به نحوی است که به تکالیف قانونی خود عمل کنیم؛ اما در زمان معین، این فرصت برای خانوارها بود تا نام نویسی کنند و ما هم بر اساس آن برنامه ریزی کنیم.

وی افزود: سازمان هدفمندی یارانه ها، اطلاعاتش را برابر رویدادهای چهارگانه تکمیل می کند و ما نیز بی شک به پرداخت یارانه همه آنان اقدام می کنیم و مشکلی در این زمینه نداریم. با این حال، نباید این اطلاعات، هر لحظه دستخوش تغییر شود، بلکه باید هر از گاهی، اطلاعات دریافتی از خانوارها را دریافت و روزآمد کنیم تا یارانه ها متناسب با آن پرداخت شود.

معاون رییس جمهور در پاسخ به این پرسش که آیا معوقه یارانه متولدان جدید نیز پرداخت می شود، تاکید کرد: تردیدی نیست همه مواردی که پیش بینی شده و حقی برای خانواده هاست، پرداخت می شود و هیچ حقی را ضایع نمی کنیم.

وی گفت: منابع لازم برای پرداخت یارانه نقدی، در قانون پیش بینی شده است و اکنون نیز این امکان وجود دارد که ما نه فقط یارانه های نقدی مرتبط با مرحله دوم قانون هدفمندی را پرداخت می کنیم، بلکه حتی یک روز هم پرداخت یارانه های نقدی به تاخیر نیفتاده است.

مغایرت با سیاست های کلی جمعیت

رهبر انقلاب در 30 اردیبهشت امسال سیاست های کلی جمعیت را که 14 بند را دربرمی گیرد برای اجرا ابلاغ کردند. رئوس و هدف اصلی از ابلاغ این سیاست ها، رفع موانع موجود بر سر راه ازدواج و بچه دار شدن با هدف حفظ جمعیت جوان در ترکیب جمعیتی کشور است.

به عنوان مثال بند دو این سیاست ها مربوط به : رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج و حمایت از زوج های جوان و توانمندسازی آنان در تامین هزینه های زندگی و تربیت نسل صالح و کارآمد است.

حال پرسش این است که اقدام اخیر دولت در معلق گذاشتن پرداخت یارانه نقدی به موالید جدید در تناقض با این سیاست ها نیست؟ البته ممکن است یارانه 45 هزار و 500 تومانی در ابرشهری مانند تهران یا سایر کلانشهرها سهم قابل توجهی در سبد هزینه خانوار نداشته باشد، اما در شهرهای کوچک، روستاها و مناطق محروم این وجه برای خود وزنی دارد و لذا نپرداختن آن علامت سوالی در ذهن خانوارهایی که نوزاد دارند ایجاد می کند؛ علامت سوالی که دولت باید به آن پاسخ دهد.

محمدحسین علی اکبری – گروه اقتصاد

 jamejamonline . com

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز
http://haftegy.ir/ http://www.joke4u.ir http://dfun.ir http://pctech.ir/ http://owjnews.ir http://www.javanfa.ir دانلود فول آلبوم