آگاه باشيد، تنها با ياد خدا دلها آرامش می ‏يابد! (قران کریم)
خانه » سرگرمی » دانستنی ها » سوال و جواب هایی در مورد تیروئید

سوال و جواب هایی در مورد تیروئید

پاسخ سوالات خود در زمينه “تيروئيد” را اینجا مشاهده کنید

تیروئید من کم کار است چکار کنم؟

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: این بيمار باید آزمایش دهد و به پزشک مراجعه کند و با تشخیص پزشک درمان را شروع کند.

من ازمایش دادم.یکبار تو ازمایش مشخص شده تیروئید پرکاره.دفعه بعد که ازمایش دادم تو ازمایش اومده که پرکار نیست.اما من ریزش مو دارم و هر کاری کردم خوب نشد ممکن که به خاطر تیروئید باشه؟

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد:اگر در آزمایش دوم طبیعی بوده ریزش مو ربطی به تیروئید ندارد و از علل دیگری است.

سلام با تشکر از سایت خوبتون آیا کم کاری تیروید غیر قابل درمان است و تا اخر عمر باید قرص مصرف کرد؟

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: در بعضی از موارد فرد باید تا  آخر عمر قرص مصرف کند.

من کم کاری تیروئید دارم.میخواستم بدونم دست و پام تو زمستون بیش از حد سرده به خاطر همین کم کاری تیروییده ؟و اینکه کم کاری تیرویید قابل درمان؟ اگر هست چطور؟

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: سردی دست و پا ربطی به تیروئید ندارد، تیروئید قابل درمان است باید دارو مصرف شود تا کنترل شود.

آیا کم کاری یا پرکاری تیروئید موجب کوچک شدن مغز یا تاثیر دیگر بر آن دارد؟

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: نه تاثیری روی مغز ندارد اما موجب بعضی اختلالات مغز و اعصاب مثل افسردگی و اضطراب می شود.

سلام.یک ماه بعدازماه رمضان(که البته به سختی روزه هام رو گرفتم) دچاراضافه وزن پنج کیلویی و تعرق خیلی زیاد و بی حالی عمومی و نازک شدن  و ریزش شدید موهای سر(حدودا400تارمودرروز) 32سالمه. 89کیلوشدم، 176سانت قد، پزشک خانواده هم چیزی تشخیص نداد. ممکنه از تیروئیدم باشه؟ واگر از تیروئیدمه چه کارباید بکنم و درمانش چیه؟ ممکنه موهای ریخته شدم دوباره رشد کنن؟

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: این فرد باید آزمایش دهد و معاینه شود بدون آزمایش نمی توان تشخیص داد.

سلام من پرکاری تیروئید دارم. روش درمان رو از دیدگاه حکمای طب سنتی می خوام.

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: در پر کاری تیروئید طب سنتی اثر ندارد.

با سلام، من در طول روز احساس خستگی زیادی می کنم انگار که 9 ساعت خواب کافی نیست و زود خسته میشم همچنین مقاومت بدنم در برابر سرماخوردگی خیلی کم هستاین علائم مربوط به مشکلات تیروئید هستند یا خیر؟

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: می تواند به تیروئید یا عوامل دیگر بستگی داشته باشد باید به پزشک مراجعه شود و معاینه تیروئید شوند.

سال هاست با بیماری تیرویید زندگی میکنم. ابتدا پرکار و با ید درمانی کم کاراست. انگشت شصت هر دو دستم بسیار درد دارد ولی دکتر میگوید ربطی به تیروئید ندارد و ساییدگی است .لطفا نظر بدهید.تشکر

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: بله ربطی به تیروئید ندارد.

سلام من در تابستان ها پاهایم گرم و در زمستان سر می شود آیا مشکلی از نطر تیروئيد دارم؟

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: این حالت طبیعی است ربطی به تیروئید ندارد.

سلام. آيا پركاري تيروئيد باعث ناباروري مي شود؟

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: بله پرکاری تیروئید باعث سقط جنین می شود.

سلام آيا مي شود با وجود پركاري تيروئيد چاق بود؟

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: بله با زیاده روی و پرخوری چاقی ایجاد می شود.

سلام، آيا قرص متي مازول 5 براي پركاري تيروئيد هر 12 ساعت يكبار براي حاملگي ضرر دارد و نبايد در دوران بارداري مصرف كرد؟

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: استفاده آن در دوران بارداری بلامانع است.

سلام، آيا امكان بهبود در پركاري تيروئيد با مصرف يك ماهه متي مازول وجود دارد؟

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: بله ولی درمان باید ادامه پیدا کند.

 سلام، آيا حتما جهت درمان پركاري پرتوتراپي لازم است؟

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: اگر پرکاری با دارو کنترل نشود از پرتوتراپی استفاده می شود.

سلام آيا با tsh=0.001 دچار خود ايمني تيروئيد هستم.درمان چيست ؟

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: بستگی به این دارد که چه نوع خود ایمنی باشد گاهی به صورت کم کاری و گاهی به صورت پرکاری و درمان ها فرق می کند.

مصرف قرص در زمان بارداري در پركاري تيروئيد بايد ادامه يابد يا خير؟

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: بله تحت نظر پزشک باید ادامه پیدا کند.

سلام پركاري تيروئيد دارم كه حامله نميشوم.آيا بعد از مصرف قرص ها بلافاصله حامله ميشوم.تا چه مدت طول مي كشد؟

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: ربطی به قرصها ندارد و باید دنبال علل دیگری باشد.

آيا با مصرف قرص لووتيروكسين بزرگ شدگي و ورم تيروييد كوچك مي شود.2هفته است لوتيروكسين رو مصرف ميكنم. ولي اثري روي اضافه وزنم و بزرگي غده نداشته.چرا؟

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: به وزن ربطی ندارد ولی درمان طولانی است و ممکن است تا چند ماه اثر قرص مشخص نشود.

مادرم تیروئید کم کار داشتن ازشون اسکن گرفتن گفتن شما تیروئید گره ای داری میشه این عنوان یعنی تیروئید گره ای را برامون بیشتر توضیح بفرمایید و آیا این مساله ی خطرناکی حساب میشه یا نه؟

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: تیروئید گره ای یعنی وجود توده‌ای در تیروئید که باید از نظر خوش خیم و بد خیم بودن بررسی شود اگر بدخیم باشد باید برداشته شود.

 باسلام خدمت دکتر ارجمند. سوال من در مورد پاراتیروئید هستش. من طی آزمایشی که برای کلیه به دستور پزشک گرفتم مشخص شد که PTH من 101 می باشد. دکتر گفتند که میزان این هورمون زیاد هست. درضمن من یکسری علائم دارم که می خواستم توضیح بفرمائید که آیا مربوط به افزایش این هورمون هست؟ احساس کرختی شدید در قسمت راست بدن بخصوص دست راستم. افزایش فشار خون ناگهانی-احساس بزرگی سر و درد شدید در رگهای گردن- گاهی افت فشار خون – بیشتر اوقات افزایش فشار خون دیاستولی دارم-حالت سرگیجه- لازم به ذکر است که دکتر به من قرص کلسی تریول داده که در آزمایش بعدی میزان این هورمون 86 شده اما علائم بسیار شدید تر از قبل شده.چیزی که منو بسیار آزار میده حالت بی حسی فوق العاده شدید در بدن خصوصاً طرف راست بدن و به ویژه در دست راستم است. در ضمن قرص فشار خون (متو پرولول50) مصرف می کنم.فشار خونم تقریباً خیلی کم کنترل شد ولی این حالت بی حسی در طی روز چندین بار منو درگیر میکنه.خواهش می کنم بفرمائید من چه کار کنم.درضمن از لحاظ قلبی و مسائل مربوط به تیروئید و چربی و … چکاپ کامل دادم مشکلی نبود.تو رو خدا منو راهنمایی کنید چون از کار وزندگی افتادم. با پاس فراوان

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: این حالات ربطی به تیروئید ندارد و عللش می تواند کم خونی و افسرگی و غیره باشد که باید به پزشک مراجعه شود.

سلام …براي درمان كم كاري جه كاري بايد كرد؟ آيا مشكل اون قابل حله؟

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: باید دارو استفاده شود بعضی وقتها درمان مادام العمر است و گاهی اوقات تا 6 ماه طول می کشد.

سلام من 35 ساله هستم و کم کاری تیروئید دارم نزدیک به 8 سال است که قرص لووتیروکسین مصرف می کنم Anti TPO هم عدد 165 است .تا کی باید به مصرف قرص مذکور ادامه دهم.

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: درمان چند ساله است و باید ادامه پیدا کند.

سلام من کف دستام خیلی شدید عرق میکنه حتی در زمستان، ممکنه که از تیروئید باشه؟

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: بعید است، معمولا غدد عرق پوست فعال است و باید به متخصص پوست مراجعه شود.

سلام من همسرم کم کاری تیروئید و کم خونی دارد ولی بیش از حد لاغر است آیا برای حامله شدن دجار مشکل میشود یعنی احتمال معلولیت فرزند وجود دارد

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: اگر تحت درمان باشد مشکلی به وجود نمی آید.

سلام 52 ساله هستم از 25 سالگی پرکاری شدید تیروئید داشتم طی دو بار ید رادیو اکتیو خوردم طی 7 سال هم روزی یک عدد “متی مازول” خوردم تا کم کار و 2 هورمون آن برعکس کار کرد حال بعداز 5 سال خوردن روزانه بین یک تا نیم عدد قرص “لو تیروکسین سدیم” سردرد های کشنده میگیرم فقط طرف چپ مغز از وسط شروع تا بروی چشم چپم کشیده میشود . دکترم بعداز دیدن آزمایشاتم گفت دچار هاشیموتو شدی و باید دو هفته روزانه دو نصف قرص پردنیزولون 50 میل بخورم بعد برم ببینم دکترم چه میگوید. سئوال بنده این است متاهلم ولی بچه دار نشدم در خانواده هم سابقه جد در جد در ناباروری نداشتیم آیا این از خوردن ید رادیو اکتیو بوده و قرصهائی که در این رابطه میخوردم و دیگر اینکه هاشیموتو چیه قابل علاج است و یا نه باید آماده غزل خداحافظی باشم لطفا کامل بنده را راهنمائب فرمائید متشکرم . علیرضا کرانی . شیراز

پاسخ: از دکتر محسن خوش نيت، فوق تخصص غدد: سردردها ربطی به تیروئید ندارد ممکن است میگرن باشد و باید به مغز و اعصاب مراجعه کنند.

اشتراک گذاری مطلب

تاکنون 2 نظر ثبت شده است.

 1. با سلام
  من ازمایشی مبنی بر کم کاری و پر کاری تیرویید داده ام که نتیجه ازمایش این چنین بوده
  t3 ellisa 2.2
  t4 elisa 4.9
  tsh elisa 2
  میخواستم بدونم تیرویید من کم کار است یا پرکار؟
  با تشکر

 2. سلام خواهرم هفته10 بارداری ازمایشtsh داده که جوابش 5.9بوده ایا برای نوزاد خطرناک است؟؟چه باید بکند .دکتر قرص لیووتروکسین تجویز کرده

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


دانلود آهنگ جدید
استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز