شب آنگاه زیباست که نور را باور داشته باشیم.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
خانه » اخبار روز » جزئیات سفر امروز گروه هسته ای ایران به وین

جزئیات سفر امروز گروه هسته ای ایران به وین

جزئیات سفر امروز گروه هسته ای ایران به وین

همانطور که می دانید پس از توافق اولیه در زمینه ی فعالیت های هسته ای ایران قرار بر این شد که بعد از مدتی برای شروع نگارش متن توافق نهایی اقدامات صورت گیرد. در همین راستا تیم مذاکره کننده ی هسته ای امروز عازم وین می شود.

تیم مذاکره کننده هسته ای روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در وین با هلگا اشمید مذاکره خواهد کرد و روز جمعه مذاکرات بین ایران و کشورهای ۱+۵ در سطح معاونان برگزار می شود.
به گزارش روز نو، مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ قرار است از فردا در قالب جدید خود برای آغاز نگارش متن تفاهم نهایی (برجام) در وین از سرگرفته شود.
 حدود دو هفته پیش در روز ۱۳ فروردین ماه در لوزان سوئیس پس از ۹ روز مذاکرات فشرده، گفتگوها به قرائت بیانیه ای مشترکی از سوی محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا منتهی شد.
در بیانیه ۱۳ فروردین ماه آنچه بیش از هر چیز مورد تأکید واقع شد دست یابی به راه حل های مشترکی بود که طرفین را برای آغاز نگارش متن تفاهم نهایی یا برنامه جامع اقدام مشترک آماده می کند.
تفاهمی که بر اساس تمدید توافق ژنو برای دومین بار در آذر ماه سال گذشته باید تا قبل از تاریخ ۱۰ تیر ماه (پایان ژوئن) حاصل شود.
مذاکرات سه روزه ایران و کشورهای ۱+۵ در وین از فردا در سطح معاونان و کارشناسان خواهد بود و تفاوت دیگر این مذاکرات با دورهای قبلی علاوه بر عدم حضور وزرا گفتگوهایی است که با هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز می شود.
تقریبا در اغلب نشست هایی که در طول ماه های گذشته بین ایران و کشورهای ۱+۵ برگزار شده بود، آغازگر مذاکرات، گفتگوهای دو جانبه ایران و آمریکا در سطح معاونان و یا وزرا با حضور نماینده اتحادیه اروپا بود که در روزهای پایانی به نشست ایران و کشورهای ۱+۵ منتهی می شد.
به نظر می رسد شروع فرایند نگارش متن از این دور نحوه برگزاری جلسات را تغییر داده است. تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان که بامداد فردا به ریاست سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر امور خارجه و با همراهی حمید بعیدی نژاد و سایر حقوقدانان و کارشناسان تیم هسته ای عازم وین خواهند شد، روزهای چهارشنبه و پنجشنبه مذاکرات خود را با هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواهند داشت و این مذاکرات در روز جمعه با نشست اعضای ۱+۵ ادامه پیدا خواهد کرد. به احتمال زیاد تیم مذاکره کننده هسته ای روز جمعه به تهران بازخواهد گشت و آماده سفر به نیویورک به منظور شرکت در اجلاس ان پی تی خواهند شد.
به گفته مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه، محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در اجلاس بازنگری ان‌پی‌تی در نیویورک شرکت و سخنرانی خواهد کرد و با توجه به حضور وزرای خارجه دیگر کشورها در این اجلاس، امکان اینکه در حاشیه اجلاس  مذاکراتی صورت گیرد، وجود دارد.
پیش از این نیز سید عباس عراقچی از برگزاری مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵در حاشیه اجلاس نیویورک با توجه به حضور وزرا و کارشناسان خلع سلاح خبر داده بود.
بر این اساس به احتمال زیاد تیم مذاکره کننده هسته ای پس از بازگشت از وین به ریاست وزیر امور خارجه روز شنبه یا یکشنبه عازم نیویورک خواهد بود.
اشتراک گذاری مطلب

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز
http://haftegy.ir/ http://www.joke4u.ir http://dfun.ir http://pctech.ir/ http://owjnews.ir http://www.javanfa.ir دانلود فول آلبوم