هنر ما را به گونه اي رويايي از درد هستي رها مي سازد.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
خانه » عمومی و متفرقه » درس و دانشگاه » معرفی رشته ارگونومی

معرفی رشته ارگونومی

معرفی رشته ارگونومی

معرفی رشته ارگونومی

ارگونومی کار با کامپیوتر ارگونومی کار با کامپیوتر+ppt ارگونومی کار با کامپیوتر+pdf ارگونومي كار با كامپيوتر ارگونومی در کار با کامپیوتر اصول ارگونومی کار با کامپیوتر پاورپوینت ارگونومی کار با کامپیوتر دستورالعمل ارگونومی کار با کامپیوتر مقاله ارگونومی کار با کامپیوتر پوستر ارگونومی کار با کامپیوتر ارگونومیک چیست ارگونومی چیست ارگونوميك چيست ergonomic چیست ارگونومیکی چیست ارگونومی چیست pdf علم ارگونومیک چیست ارگونومی محیط کار ارگونومی محیط کار ppt ارگونومی محیط کار اداری ارگونومی در محیط کار ارگونومی در محیط کار ppt ارگونومی در محیط کار.pdf عوامل ارگونومیک محیط کار اصول ارگونومی در محیط کار اصول ارگونومی محیط کار ارگونومی و محیط کار ارگونومی صندلی ارگونومی صندلی اتوبوس ارگونومی صندلی اداری ارگونومی صندلی خودرو ارگونومی+صندلی کامپیوتر ارگونومی صندلی و مبلمان ارگونومی صندلی کودک ارگونومی صندلی هواپیما ارگونومی صندلی ماشین ارگونومی صندلی راحتی ارگونومی در معماری ارگونومی در معماری داخلی کاربرد ارگونومی در معماری ارگونومی معماری ارگونومیک در معماری ارگونومی در صنعت و معماری ارگونومی در بیمارستان ارگونومی در بیمارستان ppt پاورپوینت ارگونومی در بیمارستان رعایت اصول ارگونومی در بیمارستان اصول ارگونومی در بیمارستان اصول ارگونومی در بیمارستان ها ارگونومی بیمارستان چک لیست ارگونومی در بیمارستان ارگونومی کفش ارگونومی کفش کودکان ارگونومی کفش ورزشی ارگونومی در کفش ارگونومی در کفش ورزشی ارگونومی در طراحی کفش ارگونومی خودرو ارگونومي خودرو ارگونومی خودرو چیست ارگونومی صندلی خودرو ارگونومی در خودرو ارگونومی در خودرو چیست ارگونومی در طراحی خودرو ارگونومي در صنعت خودروسازي ارگونومی در صنعت خودرو ارگونومیک خودرو ارگونومی در محیط کار ارگونومی در محیط کار ppt ارگونومی در محیط کار اداری ارگونومی در محیط کار.pdf اصول ارگونومی در محیط کار ارگونومی محیط کار ارگونومی محیط کار ppt اصول ارگونومي در محيط كار آموزش ارگونومی در محیط کار پاورپوینت ارگونومی در محیط کار

معرفی رشته ارگونومی
ارگونومی، به بیان ساده روشی است که نیازها، توانائی ها و محدودیت های جسمی و ذهنی انسان را کانون اصلی طراحیِ محصولاتِ  مورد استفاده، مشاغل و محیط اطراف او قرار می دهد، تا ضمن تأمین آسایش،سلامت و ایمنی،موجب افزایش کارائی او  گردد.

به طور کلی، بررسی دقیقِ فعالیتهای جسمی و ذهنی انسان بر اساس ارتباط او با محیط اطراف، زمینه اصلی تمامی مطالعات ارگونومیک می باشد. بر این اساس حیطه های تخصصی در بستر این علم را می توان به شرح زیر تعریف نمود.
به بیان کلی، ارگونومی یعنی تناسب. تناسبِ بین انسانها و کارهائی که انجام می دهند، لوازمی که استفاده می کنند، و محیطی که در آن کار، زندگی و مسافرت می کنند. اگر چنین تناسبی حاصل گردد، استرس وارد بر افراد کاهش یافته، آسایش بیشتری پیدا می کنند. در نتیجه، آنها کار خود را سریعتر، آسانتر، و با اشتباهِ کمتر انجام خواهند داد.

ارگونومیِ فیزیکی، که عموماٌ تمرکز بر خصوصیات بیومکانیکی، آناتومیک، فیزیولوژیک و آنتروپومتریکِ انسان دارد. این شاخه از دانش ارگونومی همچنین تأثیر عوامل فیزیکیِ محیطی (مانند گرما، نور، صدا و لرزش) را بر کارائی و عملکردِ افراد، مورد بررسی قرار می دهد. مشارکت در طراحیِ محیط های کاریِ اداری و صنعتی، و همچنین محصولات و لوازم مورد استفاده افراد جامعه، از جمله پروژه های مرتبط با این شاخه می باشند. 

            
 از طرف دیگر، ارگونومی شناختي اساساٌ متمرکز بر فرایندهای ذهنی و فعالیتهای مغزی انسان از قبیل حافظه، درک و استدلال به دلیل تأثیر آنها بر اثر متقابل میان انسان و محیط می باشد. متخصصینِ این شاخه در زمینه طراحی وب سایتها و نرم افزارها، پیشگیری و کاهش استرس، و افزایش بازدهی ذهنی افراد در محیط های کاری قادر به ارائه مشاوره و راهکارهای ارگونومیک می باشند.

در عین حال ارگونومی سازمانی (اجتماعی) مشخصاٌ تأکید برسازماندهیِ افراد و مشاغل جهت دستیابی به حداکثر کارائی در یک مجموعه مشخص دارد. در این راستا متخصصین از طریق مطالعه الگوها و ساعت های کاری، چیدمانِ کارکنان در تیم ها و گروه های زیر مجموعه یک سیستم و عواملی از این قبیل، نسبت به تغییرات مورد نیاز پیشنهاداتِ خود را ارائه می دهند.                      

                                                
و نهایتاٌ ارگونومی سیستمی به عنوان موفق ترین روشِ تحلیل، طراحی و ارزیابی، سه شاخۀ فیزیکی، ادراکی و سازمانیِ دانش ارگونومی را به صورت یکپارچه و هماهنگ در اختیار می گیرد. البته در سالهای اخیر زیر شاخه های دیگری چون ارگونومیِ قانونی، ورزشی، تفریحی، توانبخشی و غیره در بستر دانش ارگونومی تعریف و زمینه ساز انجام تحقیقاتِ گسترده تر گردیده اند.                                            
 به دلیل لزوم ارتباط دانش ارگونومی با شرایط و دنیای واقعی، درک یافته هایِ این علم و موارد کاربردِ عملیِ آنها، منوط به شناخت زمینه های حضور آن در جامعه می باشد. این مهم همچنین دیدگاه عمومی را به سمتِ پذیرشِ هر چه کامل ترِ ارزش و جایگاه این علم، سوق خواهد داد.   

      

آینده شغلی:
آموزشي : به عنوان اعضاء هيئت علمي در آموزش اين رشته در دانشگاهها ، مراكز آموزش عالي و آموزش عمومي
پژوهشي : به عنوان دستيار پژوهشي در پروژه هاي تحقيقاتي
خدماتي : در مراكز صنعتي ،‌ كارخانجات ، سازمانها و محيط زندگي به عنوان نيروي متخصص آموزش ديده در راستاي طراحي كار ، طراحي وسائل كار و زندگي ، طراحي ايستگاه كار و ارتقاء ايمني و سلامتي منابع انساني وظايف حرفه اي خود را به عهده خواهند داشت.
منبع : mui . ir

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


خرید کریو خرید وی پی ان خرید vpn خریدvpn خرید فیلترشکن خرید کاهش پینگ خرید کریو سایت اسپید vpn خرید vpn خرید کریو
استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز
http://haftegy.ir/ http://www.joke4u.ir http://dfun.ir http://pctech.ir/ http://owjnews.ir http://www.javanfa.ir دانلود فول آلبوم