آدمیانی مانند گل های لاله ، زندگی کوتاه در هستی و نقشی ماندگار در اندیشه ما دارند .
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷
خانه » اخبار روز » آخرین اخبار درمورد کنسرت جیپسی کینگز در ایران

آخرین اخبار درمورد کنسرت جیپسی کینگز در ایران

آخرین اخبار درمورد کنسرت جیپسی کینگز در ایران

آیا گروه جیپسی کینگز در ایران کنسرت برگزار خواهند کرد؟

جدیدترین خبرها در رابطه با برگزار شدن یا نشدن کنسرت گروه جیپسی کینگز

پس از آن‌که پیروز ارجمند رئیس دفتر موسیقی از برگزاری کنسرت گروه «جیپسی کینگز»خبر داد یکی از روزنامه‌ها در گفت‌وگویی با مدیر برنامه‌‌های گروه «جیپسی کینگز»حضور این گروه مطرح موسیقی اسپانیایی را تکذیب کرد. با این وجود مدیر شرکت برگزار‌کننده این کنسرت هنوز روی قطعیت برگزاری این کنسرت تاکید دارد. در نهایت، با توضیح پیروز ارجمند مشخص شد که گروهی موسوم به «جیپسی کینگز فامیلی» به ایران می‌آیند.

چندی پیش پیروز ارجمند مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خبر از حضور قریب‌الوقوع گروه موسیقی جیپسی‌کینگز در ایران و رایزنی‌‌های نهایی برای اخذ مجوز اداره اماکن برای برگزاری این کنسرت داد. این خبر موجب شادی جمع کثیری از ایرانیان شده بود زیرا گذشته از این‌که این گروه مورد علاقه چندین نسل از ایرانیان است و بسیاری از ما، از «شاه کولی‌ها» خاطره داریم، اتفاق جدیدی هم در موسیقی ما محسوب می‌شود. بیش از سه دهه است که هیچ گروه موسیقی با کلام در ایران کنسرت اجرا نکرده است.

وقتی ارجمند خبر تایید نشده می‌دهد

دکتر پیروز ارجمند در مصاحبه‌ای که با سایت موسیقی ما انجام داده بود، تاکید کرد که «از حدود پنج ماه پیش برای درخواست مجوزها از اداره اماکن اقدام شده است و هنوز اجرای این کنسرت قطعی نیست و ما منتظر دریافت مجوز از دیگر نهادها هستیم تا مجوز نهایی را صادر کنیم.» و در قسمتی دیگر از این مصاحبه، وی ضمن خودداری از اعلام نام سرمایه‌گذاران این کنسرت و تاکید بر مورد تایید بودن این افراد، از شرکت «نوفه» به عنوان برگزار‌کننده کنسرت گروه جیپسی‌کینگز نام برد.

اما نکته آن‌جا بود که همان زمان چرا این خبر بدون آن‌که اصل بودن این گروه تایید شده باشد به طور مستقیم از سوی دفتر موسیقی اعلام می‌شود و نه کنسرت‌گذار به این معنا که چرا در میان مسئولان موسیقی که اتفاقا دلسوز موسیقی هم هستند و در این بخش زحمات زیادی هم با بهترین نیات می‌کشند، کمی خویشتنداری وجود نداشت که ابتدا درباره اصل یا تقلبی بودن این گروه که قرار است به ایران بیاید اندک تحقیقی کنند تا شبهاتی که در این زمینه به وجود می‌آمد را بتوانند از بین ببرند.

کنسرت‌گذار:نمی‌توانیم پذیرای همه اعضا باشیم!

پس از همه این حواشی سراغ طرف ایرانی این اجرا رفتیم، معین فرزاد، مدیر شرکت موسیقی «نوفه»، درباره روند برگزاری کنسرت جیپسی‌کینگز به خبرنگار صبا می‌گوید: آقای ارجمند بسیار با ما همکاری کرد و مجوز‌‌های مربوط به وزارت ارشاد را اخذ کرده‌ایم. اکنون در حال نامه‌نگاری با پلیس امنیت، دایره اماکن ناجا هستیم تا مجوز این نهاد را نیز کسب کنیم و پس از آن، نسبت به فروش بلیت اقدام کنیم. البته خبرهای خوبی در این زمینه به ما رسیده است و به زودی فروش بلیت‌های این کنسرت در سایت‌‌های اینترنتی آغاز می‌شود.

وی در مورد مکان برگزاری این کنسرت اعلام کرد: ما تالار بزرگ وزارت کشور را از 26 لغایت 30اردیبهشت رزرو کرده بودیم اما حالا که پروسه گرفتن مجوز طول کشیده، مکان برگزاری کنسرت را به استادیوم 12هزار نفری آزادی، تغییر می‌دهیم و در این صورت، این گروه دو شب در ایران برنامه اجرا می‌کنند.

فرزاد درباره سرمایه‌گذاران این کنسرت بیان کرد: شرکت «نوفه» تنها برگزار‌کننده کنسرت است و کارهایی از قبیل اخذ مجوز، دریافت ویزاها و هماهنگی‌‌های داخلیی را انجام می‌دهد. سرمایه گذاران این کنسرت در خارج از کشور به سر می‌برند البته تمام مدارک آن‌ها به رویت پیروز ارجمند، مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده اسست و مورد تایید ایشان است.
مدیر شرکت «نوفه» درباره حضور اعضای گروه جیپسی‌کینگز در ایران یادآور شد: قرار بود تمام اعضای گروه، در این کنسرت حضور داشته باشند اما اگر این ناهماهنگی‌ها ادامه یابد، امکان دارد نتوانیم پذیرای همه اعضا باشیم. چراکه این‌گونه برنامه‌ها که میهمان خارجی در آن، حضور دارند، نیاز به هماهنگی‌‌های بیشتری دارد.

جیپسی‌کینگز در تاریخ اعلام شده در استرالیاست

معین فرزاد در شرایطی مصاحبه مذکور را انجام داده است که نه‌تنها در سایت رسمی گروه جیپسی‌کینگز هیچ اعلامی درباره برگزاری کنسرت در ایران نیست و تور جهانی کنسرت‌‌های جیپسی‌کینگز سال2015 در این سایت اعلام شده است که طبق این برنامه، از چهارم آوریل یعنی پانزدهم فروردین94 اجرا در استرالیا آغاز شده است. آن‌ها تا 13آوریل در شهرهای مختلف استرالیا روی صحنه رفتند. شهر پاریس در تاریخ دوم اکتبر، میزبان آخرین کنسرت آن‌ها در سال جاری میلادی خواهد بود و در برنامه آن‌ها هیچ نامی از تهران دیده نمی‌شود بلکه طبق مصاحبه‌ای که روزنامه شرق با مدیر برنامه‌‌های گروه «شاه کولی‌ها» انجام داده‌اند، این گروه حتی از برگزاری این کنسرت اطلاعی ندارد و گروه مذاکره‌کننده با شرکت «نوفه» را گروهی تقلبی خوانده‌اند.

گره گشایی پیروز ارجمند با اطلاعات مغشوش

در این میان، همه، از موسسه هنری نوفه گرفته، تا پیروز ارجمند و همچنین سرمایه‌گذارانی که هیچ‌کدام در هیچ جایی حضور ندارند و نامی از آن‌ها نیست، از 19تا 23اردیبهشت، سکوت کردند و در روز 23اردیبهشت، به رسم مالوف، باز هم پیروز ارجمند، گره‌گشایی کرد و گفت که دو گروه موسیقی وجود دارد که نام یکی از آن‌ها جیپسی‌کینگز است و بعد از فوت تعدادی از اعضای گروه جیپسی‌کینگز این گروه تجزیه شد و یک گروه دیگر به نام «جیپسی‌کینگز فامیلی» ایجاد شد که فرزندان آن‌ها همراه سه نفر از اعضای قدیمی گروه، آن را اداره می‌کنند.

جیپسی‌کینگز فامیلی به جای گروهی که می‌شناسیم

حال این گروه جیپسی‌کینگز فامیلی کیست. سال1988 که گروه جیپسی‌کینگز، به رهبری لوس ریورز نخستین حضور خود را در بازارهاي جهاني جشن می‌گرفت و آلبوم‌‌های آنها، در فهرست پرفروش‌ترین آلبوم‌‌های موسیقی كانادا و استراليا قرار می‌گرفت، يكي از پسرعموها كه شايعات زيادي در مورد او وجود داشت، مجبور به ترك گروه شد. او به كمك برادرانش گروه ديگری را تاسيس كرد كه به سبك و سياق فولكوريك گروه ادامه كار مي‌دادند و از این رو مایل بود، به نام گروه اصلی جیپسی‌کینگز شناخته شود و در نتیجه بر سر اسم جيپسي‌كينگز بين دو گروه درگيری‌‌های مختلفی روی داد كه بالاخره سال1995 با راي دادگاه به نفع لوس ریورز غائله به پایان رسید. در نتیجه در بهترین حالت، ما شاهد یکی از اعضای گروه نوستالژیک جیپسی‌کینگز در ایران خواهیم بود که صد البته هنوز مجوزی هم در کار نیست.

کنسرت‌گذار: نشست خبری می‌گذاریم

معین فرزاد در پاسخ به این مساله که میشل کروپل مدیر برنامه‌‌های گروه جیپسی‌کینگز، اجرای کنسرت در ایران را تکذیب کرده است و گروه مذاکره‌کننده با نمایندگان ایرانی را «تقلبی» خوانده است، یادآور شد: ما ویزاهای گروه را دریافت کرده‌ایم و این کنسرت برگزار می‌شود. شما را به نشست خبری دعوت می‌کنیم تا از نزدیک شاهد حضور گروه جیپسی‌کینگز در ایران باشید و بررسی و ارزیابی کنید که گروه اصل است یا تقلبی.

همه کنسرت‌‌های برگزار نشده

تاکنون توسط مسئولان ارشاد و تهیه‌کننده‌ها از ده‌ها چهره مطرح بین‌المللی عرصه موسیقی به عنوان افرادی که قرار بود در ایران کنسرت داشته باشند، نام برده‌اند اما بسیاری از این اجراها، تنها در حد حرف باقی ماندند و مخاطبان این هنرمندان را دلگیر، باقی گذاشتند. از جمله این افراد، می‌توان از کریس‌دی‌برگ، ریچارد کلایدرمن، مورات ککیلی، یانی و… نام برد که هر یک به دلیلی برگزار نشدند.

نگاهی به گاه‌شمار کنسرت‌‌های برگزار نشده می‌اندازیم:

خرداد سال1387، محسن رجب‌پور به عنوان مدیر برنامه گروه «آریان»، از حضور کریس‌دی‌برگ، هنرمند سرشناس ایرلندی در ایران و اجرای کنسرت با گروه «آریان» خبر داد اما همان‌طور که به یاد دارید، کریس‌دی‌برگ، به اجرای یک تک‌آهنگ همراه با گروه «آریان» بسنده کرد و پس از گذشت حدود هفت سال، هیچ توضیحی درباره دلایل برگزار نشدن این کنسرت از سوی هیچ شخص یا نهادی، داده نشده است.

27شهریور سال1390 دفتر موسیقی ارشاد مجوز اجرای ریچارد کلایدرمن پیانیست مشهور فرانسوی را برای اجرا در برج میلاد تهران در تاریخ‌‌های 9تا 13آبان صادر کرد اما مسئول روابط‌عمومی برنامه در تاریخ 19مهر درباره دلایل لغو این برنامه توضیح داد: «تا همین لحظه منتظر کسب مجوز برای برگزاری نشست سخنرانی نماینده ریچارد کلایدرمن در ایران بودیم که متاسفانه این مجوز صادر نشد.»

12اردیبهشت1391 خبری مبنی بر برگزاری کنسرت «همین امشب» با خوانندگی «مورات ککیلی» ترک تبار و «کامران رسول‌زاده» در سالن میلاد تهران منتشر شد. قرار بود این کنسرت 22اردیبهشت برگزار شود اما در 19اردیبهشت دست‌اندرکاران اجرا اعلام کردند: «کنسرت مشترک کامران رسول‌زاده و مورات ککیلی، خواننده مسلمان ترک در سالن میلاد تهران به تعویق افتاد.» و این تعویق، تا امروز ادامه دارد. شاید بتوان کنسرت «همین امشب» را نزدیک‌ترین اتفاق به کنسرت جیپسی‌کینگز دانست چرا که مورات ککیلی، هیچ‌گونه اظهار نظری درباره حضور خود در ایران نکرده بود!

در مهر1393، علی چراغعلی برگزارکننده کنسرت کیتارو اعلام کرد، به زودی کنسرت یانی را در تهران برگزار خواهد کرد. او هیچ گاه در مصاحبه‌‌های خود تاریخ دقیقی درباره این موضوع عنوان نکرد و همین امر موجب شده است که تا امروز، مخاطبان منتظر برگزاری این کنسرت باشند، هر چند که خبر برگزاری کنسرت جیپسی‌کینگز به قدری مخاطبان موسیقی را به تب و تاب انداخته بود که کنسرت «یانی»، به دست فراموششی سپرده شد.

چرا خبر را کنسرت‌گذار اعلام نکرد؟

در مورد شیوه رسانه‌ای شدن برگزاری کنسرت گروه جیپسی‌کینگز، نکات بسیار عجیبی وجود دارد. همواره در تمام دنیا رسم بر این بوده که خبر برگزاری یک کنسرت را برگزار‌کننده آن، برای نخستین‌بار اعلام کند و حتی بسیاری از هنرمندان، خود، برنامه‌هایشان را رسانه‌ای نمی‌کنند، اما در این مورد خاص، نخستین خبر برگزاری کنسرت، از زبان دکتر پیروز ارجمند، به عنوان رئیس دفتر موسیقی وزارت ارشاد می‌شنویم.

از این میان سوال‌هایی برای ما پیش می‌آید. نخست این‌که چرا شرکت موسیقی نوفه، به جای این‌که با اعلام خبر این کنسرت به رسانه‌ها این شرکت را بیشتر مطرح کند، اجازه داده است پیروز ارجمند، به قولی «خبر را بسوزاند»؟ در ثانی، اگر سرمایه‌گذاران این کنسرت مشخص هستند، چرا در این شرایط که هم سایت‌ها، از بی‌اطلاعی گروه جیپسی‌کینگز درباره اجرای کنسرت در ایران سخن می‌گویند و از زبان این گروه، گروه موسیقی مذاکره‌کننده با ایران را تقلبی می‌خوانند، کسی نامی از آن‌ها نمی‌آورد و خود سرمایه‌گذاران چرا سکوت کرده‌اند و مدرکی را دال بر واقعی بودن خبر برگزاری کنسرت جیپسی‌کینگز در اختیار رسانه‌ها قرار نمی‌دهند و اصلا این سرمایه‌گذاران به چه امیدی می‌خواهند این کنسرت را در ایران برگزار کنند؟

به فرض اصل بودن آیا این کنسرت اقتصادی است؟

چرا که یکی از ویژگی‌‌های گروه جیپسی‌کینگز، مخارج بسیار بالای این گروه در زمان حضور در تور کنسرت‌های خود است. با وجود این‌که «شاه کولی‌ها»، همواره به «کولی» بودن خود افتخار می‌کنند و در مواقع عادی، در کمپ به سر می‌برند اما در زمانی که برای اجرای کنسرت سفر می‌کنند، بسیار سخت‌پسند می‌شوند و شرایطی خاص را طلب می‌کنند. این گروه، گران‌قیمت‌ترین هتل‌ها را برای سکونت خود انتخاب می‌کنند و همچنین برای برگزاری تور کنسرت و سفر به شهر‌هایی که قرار است در آن‌ها این کنسرت‌ها برگزار شود، از هواپیمای خصوصی استفاده می‌کنند.

حال باید دید فرض محال که این گروه جیپسی‌کینگر اصلی باشد، در نهایت عایدی این کنسرت چه مبلغی است. در صورت اخذ به موقع مجوزها، گروه جیپسی‌کینگز(فامیلی؟)، یا می‌تواند 10نوبت اجرا در طول پنج شب در تالار بزرگ وزارت کشور داشته باشد و می‌تواند حدود 35هزار بلیت بفروشد یا به احتمال قوی‌تر، این گروه باید در سالن 12هزار نفری آزادی، چهار نوبت اجرای کنسرت در دو روز داشته باشد و در این صورت هم می‌تواند حدود 48هزار بلیت به فروش برساند.

حتی اگر قیمت هر بلیت را 100هزار تومان حساب کنیم، بین سه میلیارد و پانصد میلیون تومان تا چهار میلیارد و هشتصد میلیون تومان، عایدی کنسرت این گروه در ایران می‌شود. از این مبلغ، هزینه‌هایی چون، هزینه تالار یا استادیوم، هرینه حضور «شاه کولی‌ها(فامیلی؟)» در ایران، با توجه به تفاسیری که درباره این گروه شد و هزینه دستمزد گروه را که محاسبه کنیم، در می‌یابیم مبلغی حدود نیم میلیارد تومان برای سرمایه‌گذار و شرکت نوفه، به عنوان برگزار‌کننده کنسرت باقی می‌ماند. باید دید با این مبلغ اندک در محاسبات بین‌المللی، این افراد به چه دلیل باید به انجام این امر دشوار، برگزار کردن نخستین کنسرت باکلام خارجی پس از سی و اندی سال، مبادرت کنند؟

مهم‌ترین ویژگی جیپسی‌کینگز یا همان سلطان‌‌های کولی، خانوادگی بودن گروه است. «پاکو»، «تونینو» و «دیه‌گو بالیاردو»، پسر عموهای برادران ریز یعنی «نیکلاس»، «فرانکو»، «پابلو» و «پاچای» هستند. این گروه از سال1980 و در جنوب فرانسه شکل گرفت. اعضا در ابتدای فعالیت خود مانند کولی‌ها به این سو و آن سوی فرانسه می‌رفتند و از نواختن و خواندن در جشن‌ها و عروسی‌ها آغاز کردند و بعد از مدتی هم پای آن‌ها به محافل اشرافی فرانسه باز شد.

به غیر از دو آلبوم اول جیپسی‌کینگز، سایر آثار آن‌ها تاکنون با استقبال جهانی مواجه شده است. آخرین آلبومشان به‌نام Savor Flamenco در سپتامبر2013 روانه بازار شد که جایزه گِرَمی در شاخه ورلد موزیک را تصاحب کرد.

شاید جالب باشد بدانید که به گفته اعضای این گروه، آن‌ها از دانش آکادمیک موسیقی بی‌اطلاع هستند. «خوزه ریز»، خواننده مشهور فلامنکو و پدر برادران ریز بود و به نوعی می‌توان گفت که موسیقی در ژن این خانواده وجوددارد.

اما در مقابل نیکلاس ریز درباره اختلاف موسیقی جیپسی‌کینگز با فلامنکو می‌گوید: «در جنوب اسپانیا فلامنکو یک نوازنده گیتار دارد، یک رقصنده و یک آوازخوان. از جایگاه شنیده و دیده می‌شود و مردم فقط تماشاگر یک اجرا هستند در‌حالی‌که موسیقی ما یک اجرا و با فعالیت مردم توأم است. مردم ساکن نمی‌مانند. ریتم‌ها سریع است و همه از حضور خود لذت می‌برند. آن‌ها از این موسیقی در جشن‌ها و مهمانی‌ها، عروسی‌ها و… استفاده می‌کنند. این تفاوت بزرگ است.»

بهره‌برداری از علایق مردم ممنوع

در پایان نکته قابل توجه این است که بر خلاف اکثر کنسرت‌هایی که در ایران به دلایل داخلی از قبیل حاضر نشدن مجوز‌ها یا دخالت برخی از افراد که به زعم اهالی موسیقی حق دخالت نداشته‌اند، لغو شده است، این‌بار قبل از همه این‌ها و به دلیل تکذیب مدیربرنامه گروه جیپسی‌کینگز و همچنین اعلام این‌که به جای گروه جیپسی‌کینگر، گروه جیپسی‌کینگر‌فامیلی به ابران می‌آیند برگزاری این کنسرت در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. در نهایت امر نیز باید پذیرفت که در اعلام خبر حضور این گروه در ایران خویشتنداری لازم صورت نگرفته و پیش از آن‌که تحقیقات کاملی انجام شده باشد، دفتر موسیقی آن را اعلام کرده است. شرکت کنسرت‌گذار هم بهتر بود از همان ابتدا خبرها را از طریق مسیر خودش اعلام می‌کرد.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز
http://haftegy.ir/ http://www.joke4u.ir http://dfun.ir http://pctech.ir/ http://owjnews.ir http://www.javanfa.ir دانلود فول آلبوم