برخي برده به دنيا مي آيند، ديگران برده مي شوند و باز عده اي به سوي برده داري جذب مي شوند.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷

قهوه قجری

قهوه قجری

قهوه قجری

مقداری سیانور در حد کاملا خطرناک

قهوه قجری اشاره به سیاست‌های مرگبار شاهان قاجار و حذف رقبا با قهوه مسموم دارد. این کلمه مرکب امروزه تبدیل به استعاره و مثل شده است.
شاهان و امیر‌ان عصر قاجار به ویژه ناصرالدین شاه و پسر او ظل السلطان (حاکم اصفهان) برای از سر راه برداشتن افراد بانفود به ایشان قهوه آلوده به سیانور خورانده و به اصطلاح اعدام محفلی می‌کردند. کسی که قهوه آلوده به سیانور را می‌آشامید دچار تنگی نفس و پس از چند دقیقه دچار ایست قلبی می‌شد. اگر کسی با علم به قصد، داوطلبانه قهوه را نمی‌نوشید آن را به زور به او می خوراندند. شرط مهم این بود که جنازه علائم مشهود از جمله زخم و کبودی نداشته یاشد. این گونه اعدام محفلی در چند مورد به رضاخان (پهلوی) هم نسبت داده می‌شود، از جمله قتل اقبال السلطنه ماکویی حاکم ماکو.

ادبیات
قهوه قجری همچنین عنوان نمایش نامه‌ای است از آتیلا پسیانی و نیز کتابی اثر محمد توحیدی چافی درباره رقابت نخبگان عصر قاجار.
موسیقی
قهوه قجری نام قطعه موسیقی بسیار زیبا از آلبوم پاروی بی قایق با صدای محسن چاووشی نیز می باشد .

راز قهوه قجر
سلاطين قاجار به ويژه ناصرالدين شاه و پسر او ظل السلطان براي کشتن بي سر و صداي افراد ذي‌نفود دستور مي‌دادند به آنها قهوه قجري خورانده شود که عبارت بود از قهوه به اضافه سيانور و به محض اينکه يک رجل درباري يا ايل سالاري آن قهوه را مي‌آشاميد پس از چند دقيقه قلبش از کار مي‌افتاد و مي‌مرد.
تشخيص علت مرگ هم چندان آسان نبود زيرا پزشکان ايراني تازه به علم تشريح آشنا شده بودند و تشريح بدن متوفيات مسلمان به وسيله پزشکان خارجي و مسيحي هم عملي نبود. از کساني که شهرت دارد با نوشيدن قهوه قجر، زحمت سلاطين قاجار را کم کردند يکي ميرزا محمدخان سپهسالار و ديگري ميرزا حسين‌خان مشيرالدوله قزويني سپهسالار دوم است (اين دو با هم نسبتي نداشتند) سومي هم حسينقلي خان ايلخاني بختياري بود که ظل السلطان پسر ناصرالدين شاه در سال 1299 ه.ق او را به اصفهان دعوت کرد. ناهار چرب و نرمي به او داد و سپس دستور داد يک فنجان قهوه براي او بياورند و در نهايت عدم نزاکت به او گفت: «خان، قهوه آخرت را بخور که اين قهوه مراسم ختم توست.» خان بختياري با حيرت پرسيد. «براي چه؟» ظل‌السلطان گفت: «اعليحضرت همايون قبله عالم دستور داده و مقرر فرموده‌اند و چاره‌اي نداريد.» حسينقلي‌خان که مي‌ديد اگر قهوه نخورد به زور به خوردش خواهند داد، آن فنجان را نوشيد و لحظه‌اي بعد درگذشت و فراش‌ها بانگ برآوردند خدا همه رفتگان را بيامرزد. بعد نزد چهار پسرخان که در اتاق مجاور کنار سفره غذا نشسته بودند رفتند و گفتند خدا پدرتان را طلبيد و به آن دنيا رفت. بفرماييد قهوه ختم ابوي را بنوشيد و برايشان فاتحه بخوانيد، پدرتان تصدق خاکپاي مبارک ملوکانه شدند. پسران حسينقلي خان که علي‌ قلي‌خان سردار اسعد بختياري و اسفنديار خان (جد ملکه ثريا) در ميان آنان بودند مات و متحير ماندند و به خيال اينکه قرار است آنها هم بميرند فنجان‌هاي قهوه را لاجرعه نوشيدند اما آن فنجان‌ها پر از قهوه عادي بود و زهر نداشت. البته وقتي هر چهار پسر فنجان‌ها را روي سفره گذاشتند فراشان زنجيرهاي ضخيمي آوردند و آنها را بستند و بلافاصله از قصر بيرون آورده روانه تهران کردند که مدتي در زندان بودند. ظل‌السلطان علاقه زيادي به کشتن متمولين اصفهاني و نيز نوکران خودش که در طول سال‌ها خدمت به او اسرار وي را درمي‌يافتند و در عين حال صاحب منال گزافي مي‌شدند از طريق نوشاندن قهوه قجريه به آنان داشت. در سال 1300 ه. ش نيز به دستور رضاخان سردار سپه وزير جنگ، به‌دست اقبال السلطنه ماکويي در تبريز با خوراندن قهوه قجر به قتل رسيد.

منبع:salamatiran . com

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز
http://haftegy.ir/ http://www.joke4u.ir http://dfun.ir http://pctech.ir/ http://owjnews.ir http://www.javanfa.ir دانلود فول آلبوم