قدر زمان حال را بدانید که گذشته هرگز برنمی گردد و آینده شاید نیاید.(گالیله)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
خانه » اخبار روز » مقاله ای درمورد رانندگی ایرانی ها

مقاله ای درمورد رانندگی ایرانی ها

بی-فرهنگی-در-رانندگی

چرا در ایران وضعیت رانندگی تا این حد بد و نادرست است ؟

علت بی فرهنگی در رانندگی ایرانی ها + راه حل برای این موضوع

 به گزارش خبرنگار شهری باشگاه خبرنگاران، آمارها نشان می دهد که در ۹۰ – ۹۵ درصد تصادفات، رفتار انسان‌ عامل تعیین کننده اصلی است و رفتارهای ضد اجتماعی ، یا خشونت در رانندگی و نحوه رانندگی ارتباط داشته است.
*چرا در فرهنگ رانندگی نظم رعایت نمی‌شود…!؟
این یک شوخی بیش نیست اگر بخواهیم بین فرهنگ رانندگی و فرهنگ غنی کشورمان ارتباط برقرار کنیم ، چرا که برخی از شهروندان در هر چیز تعارف داشته باشند، در رانندگی هیچ تعارفی ندارند، یا به اصطلاح در بعضی جاها باید زرنگ بود. در جاهای دیگر که با زرنگ‌بازی پیش نمی رود. زبان است که به صدا در می آید؛ جملاتی مانند: “آهای مگر سر آوردی…” که توصیه می‌شود در اینگونه مواقع خونسردی خود را حفظ کنید و این کلمات را نشنیده بگیرید چون در غیر اینصورت با هیجانات شدیدتری از طرف مقابل رو به رو خواهید شد.
*سلطان جاده‌ها
شوفرها هم در این جاده‌ها برای خود ماجراهایی دارند، آنها که حرفه اصلیشان رانندگی است و تمام جاده را ملک خودشان می دانند و فکر می کنند به این دلیل مجازند که به هر نحوی گوی سبقت را از دیگران بربایند و رانندگی خود را به رخ دیگران بکشند. البته ناگفته نماند که موتورسیکلت ها از هر قاعده و قانونی مستثنا هستند، آنها در همه جا حتی در پیاده ‌روها و خطوط ویژه اتوبوس خودنمایی می‌کنند و همیشه راهی حتی از میان جمعیت پیدا می‌کنند.
در جامعه مدرن و نوین شهری حرکت بین خطوط و رعایت حق تقدم عابران پیاده و توقف پشت چراغ قرمز به اضافه دیگر مقررات راهنمایی و رانندگی ارزش محسوب می‌شود و بی‌توجهی به آن نتیجه‌ای نخواهد داشت جز قربانی و تلفات چند هزار نفری سالانه در جاده‌ها.
اما آنها قربانیان بی‌نظمی رانندگان و عابران نیستند و نبوده‌اند. بلکه کف این خیابان‌ها قربانی مهم تری دارد و آن هم “اخلاق” و “فرهنگ” است.
رعایت قانون و مقررات، احترام به حقوق دیگران، افزایش استانه تحمل فردی همه نمونه‌هایی از رفتارهای اجتماعی است که ناخودآگاه هنگام رانندگی منعکس می‌شود.
دکتر جعفر بای “جامعه شناس در این باره معتقد است: یکی از شاخص‌های فرهنگی هر جامعه‌ای شیوه رانندگی آن جامعه است. روشی که هویت فرهنگی جامع را به ظرایف تمام نمایان می‌سازد. جامعه بشری که فرهنگ‌های متنوع را به همراه دارند، براساس روزمرگی زندگی خود را سپری می‌نمایند و براساس هویت فرهنگی روش‌های خاصی را اتخاذ می‌کند، که این روش‌ها وقتی به صورت فراگیر بین اقشار مختلف جریان پیدا می‌کند و تکرار آن نهادینه شدن آن رفتار را به همراه دارد.
*چرا به این روز مبتلا شدیم!؟
اگر رانندگی را بعنوان یک بخش جدا نشدنی از زندگی روزمره در نظر بگیریم ،‌بدون شک ندیده گرفتن قوانین و احتران به آن ، نظم اجتماعی را مختل خواهد کرد.
با این وجود نمی‌شود تنها فرهنگ رانندگی و رعایت نکردن آن را زیر سوال برد. ریشه را باید در مسائل جامعه شناختی و روان‌شناختی افراد جستجو کرد.
افرادی که با مشکلات گوناگونی درگیر و به طور معمولی عصبی تر هستند.
این عکس‌العمل‌ها هنگام رانندگی در مواردی مثل بدزبانی، بوق زدن، چراغ زدن های بی‌مورد حتی درگیری‌های فیزیکی دیده می‌شود .
در واقع این عکس‌العمل‌ها واکنشی به گرفتاریهای افراد در سطح مختلف است.
فرهنگ رانندگی هم نیاز به آموزش دارد…
رعایت نکردن انضبات در فرهنگ رانندگی ، به عوامل زیادی بستگی دارد.
از جمله نبودن آموزش مناسب، احترام گذاشتن به حقوق دیگران، جاده‌ها و خودروهای غیراستاندارد و مهم‌تر از همه توجه به منافع دیگران ، درست است که رانندگی بعنوان یک فرهنگ شهروند محسوب می‌شود اما کارهای موثر چندانی در این باره صورت نگرفته است.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


خرید کریو خرید وی پی ان خرید vpn خریدvpn خرید فیلترشکن خرید کاهش پینگ خرید کریو سایت اسپید vpn خرید vpn خرید کریو
استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز
http://haftegy.ir/ http://www.joke4u.ir http://dfun.ir http://pctech.ir/ http://owjnews.ir http://www.javanfa.ir دانلود فول آلبوم