امام علي(ع):هر كه نگاه خود را از حرام باز دارد دلش آرام خواهد شد.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
خانه » اخبار روز » آیا واقعا یارانه نقدی حذف می شود؟/ اطلاعات کامل درمورد حذف یارانه نقدی

آیا واقعا یارانه نقدی حذف می شود؟/ اطلاعات کامل درمورد حذف یارانه نقدی

آیا واقعا یارانه نقدی حذف می شود؟/ اطلاعات کامل درمورد حذف یارانه نقدی

همه چیز درمورد حذف یارانه نقدی و گمانه زنی ها در این باره

آیا خبر حذف یارانه های نقدی حقیقت دارد یا شایعه است؟

در حالی که سال جاری طبق قانون هدفمندی یارانه ها به عنوان آخرین سال اجرای این قانون تلقی میشود، عدم اجرای صحیح و کامل این قانون منجر به آن شده که سوالات فراوانی در خصوص ادامه اجرای این قانون به وجود آید. از جمله آنکه امروز محمد باقر نوبخت اشاره کرده است که طبق قانون امسال سال آخر پرداخت یارانه نقدی خواهد بود و حال این سوال مطرح است که آیا دولت از سال آینده پرداخت یارانه نقدی را متوقف خواهد کرد؟

به گزارش «تابناک» طبق نص صریح قانون هدفمندی یارانه ها، سال 94 آخرین سال اجرای این قانون است و بر این اساس باید اجرای این قانون به همراه تمامی مفاد آن از جمله پرداخت یارانه نقدی در سال جاری تکمیل شده و به نهایت کار خود برسد.

این موضوعی است که امروز محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت نیز به آن اشاره کرده است. نوبخت در نشست هفتگی خود در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دولت در سال آینده یارانه ها را همچنان به مردم پرداخت می کند یا خیر گفت: همان گونه که در قانون اعلام شد پرداخت یارانه نقدی به مردم 5 سال پیش بینی شده است و امسال هم سال پایانی پرداخت یارانه نقدی است و ادامه این روند بستگی به این مسئله دارد که این موضوع در برنامه ششم ادامه پیدا می کند یا خیر و این که آیا مجلس بخواهد این برنامه ادامه پیدا کند یا خیر.

این سخنان نوبخت به این معنی است که از هم اکنون پرداخت یارانه نقدی در سال آینده و از سوی دولت در هاله ای از ابهام فرو رفته است. بدون شک دولت با توجه به کسری بودجه شدیدی که از قبل پرداخت نقدی یارانه متحمل شده است، از عدم پرداخت یارانه نقدی به شکل فعلی استقبال خواهد کرد و از هرگونه تغییر در روند فعلی که به نفع نظام پرداخت های دولت باشد حمایت میکند.

این امر از سوی دیگر میتواند کلیه دردسر های فعلی دولت برای حذف برخی دهک های درآمدی از دریافت یارانه نقدی را رفع کند و معضل بزرگی که هم اکنون پیش پای دولت برای حذف برخی افراد از دریافت یارانه قرار دارد را به شکل یکباره منحل کند. آنچه در این میان باقی میماند، همانگونه که نوبخت به آن اشاره کرده است، تصمیم مجلس و قوای قانون گذاری برای ادامه پرداخت یارانه نقدی به شیوه فعلی یا به روش های دیگر است.

مجلس رای به ادامه اجرای قانون میدهد

در همین رابطه ابراهیم نکو عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با «تابناک» در پاسخی مبنی بر تعیین تکلیف یارانه نقدی در سال آینده و تصمیم مجلس در این خصوص گفت: چون هنوز فازهای دیگری از قانون هدفمندی یارانه ها باقی مانده است من فکر میکنم این موضوع خود به خود نقض کننده سخنان آقای نوبخت برای توقف پرداخت یارانه نقدی باشد. البته این گفته صحیح است که مدت زمان اجرای قانون به اتمام خواهد رسید اما برای اتمام قانون هدفمندی باید تمامی فاز های آن به شکل کامل به اجرا گذاشته شده باشد.

وی ادامه داد: چون در حال حاضر همه این بخش ها و فاز های قانون به اجرا گذاشته نشده است، در نتیجه سایر مفادی که در قانون پیش بینی شده از جمله پرداخت یارانه نقدی باید همچنان در دستور کار دولت باشد. لذا قطعا در مراحل بعدی در این خصوص تصمیم گیری خواهد شد که این تصمیم گیری بیش از همه به دلیل اجرای ناقص و عدم تکمیل قانون هدفمندی یارانه ها است و به دنبال آن برای پرداخت یارانه نقدی افراد هم چاره اندیشی میشود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: من فکر نمیکنم که نمایندگان مجلس به شکل کلی موافقت کنند که ادامه پرداخت یارانه نقدی به افراد متوقف شود و این موضوع اصلا صحیح نیست چون جمعی کثیر از افراد در حال حاضر معیشت خود را بر اساس همین مبلغ نا چیز تنظیم کرده اند. به همین دلیل من بعید میدانم که یارانه نقدی آحاد جامعه قطع شود.

قانونی جدید برای هدفمندی یارانه ها تصویب خواهد شد

ابراهیم نکو در پاسخ به این سوال که ادامه این قانون و پرداخت یارانه نقدی در قالب طرح، لایحه یا بخشی از قانون برنامه ششم خواهد بود یا خیر، گفت: این موضوع در تمامی این سه قالب دیده میشود ولی چون قانون قبلی هدفمندی تکمیل نشده و به پایان نرسیده است، فکر میکنم باید قانون جدید تصویب شود مبنی بر ادامه قانون فعلی و تکمیل شدن آن و این قانون جدید ادامه قانون قبلی خواهد بود.

وی افزود: دلیل این امر آن است که دولت نمیتواند بدون قانون در قالب طرح یا لایحه هدفمندی یارانه ها را ادامه دهد. در نتیجه قانون جدید به گونه ای تمدید قانون فعلی هدفمندی یارانه ها خواهد بود. البته ممکن است بنا به شرایط قانون فعلی تمدید شود و بعدا به شکل یک طرح مدت دار با انتهای زمانی مشخص تغییر یابد.

***

آشفتگی در حذف یارانه های نقدی

این در حالی است که در اقدام اخیر دولت برای حذف تعدادی از اقشار از دریافت یارانه های نقدی مشابه اقدام اولیه دولت در این خصوص یک آشفتگی شدید رخ داده است. گزارش های میدانی حاکی از آن است که بسیاری از اقشار که اساسا جزو دهک های درآمدی غنی نبوده اند همچون معلمان به یکباره از دریافت یارانه نقدی حذف شده اند و در بسیاری دیگر از دهک های درآمدی همچون اساتید دانشگاه، عده ای از دریافت یارانه محروم شده اند و عده ای دیگر خیر.

در همین رابطه وحید شقاقی استاد دانشگاه و اقتصاد دان در گفتگو با «تابناک» با اشاره به این موضوع گفت: سوال این است که مبنای حذف افراد چیست؟ حذف افراد در حالی صورت گرفته است که برای مثال در بین اساتید دانشگاه گروهی از دریافت یارانه حذف شده اند اما گروه دیگری که حتی به لحاظ درآمدی و دارایی وضعیت بهتری داشته اند همچنان یارانه دریافت میکنند.

وی ادامه داد: دولت باید بر اساس یک مبنای مشخص عمل کند. بحث اول این است که اگر دولت راهبر خود را برای حذف یارانه شناسایی دهک های پایین جامعه قرار میداد بهتر پاسخ گو بود. کار شناسایی و تشخیص دهک های پایین راحت تر از شناسایی دهک های بالا است. این موضوع با توجه به این امر است که دولت بانک اطلاعاتی دقیقی برای شناسایی خانوارها ندارد و از طرف دیگر هر خانواده ای ممکن است با خانواده متناظر خود به لحاظ هزینه ای متفاوت باشد. در نتیجه اگر راه برد دولت به سمت شناسایی دهک های پاین بود، این موضوع بهتر جواب میداد.

این استاد دانشگاه گفت: دولت باید اعلام میکرد که قصد دارد مثلا به یک گروه از افراد یارانه پرداخت کند و هر کسی که ادعا دارد در این گروه قرار میگیرد و از قلم افتاده اعلام کند. مثلا میگفت افراد تحت پوشش کمیته امداد مشمول دریافت یارانه هستند. اگر آیتم های دریافت یارانه برای دهک های پایین مشخص میکرد بدون هیچ درد سری قادر به حذف یارانه ها خواهد بود و اعتراض به حذف یارانه ها نیز چندان موضوعیت نداشت زیرا افراد دریافت کننده یارانه به شکل دقیق تر مشخص میشدند. در این صورت رقم صرفه جویی دولت در پرداخت یارانه نیز کلان و قابل توجه خواهد بود. زیرا به ان شکل، تعداد بیشتری از افراد از دریافت یارانه حذف میشدند.

رهیافت اشتباه دولت در حذف دهک های درآمدی

شقاقی ادامه داد: رهیافت فعلی دولت مبنی بر شناسایی و حذف افراد پر درآمد بسیار دشوار است چون یک طرف درآمدها قرار دارد و در طرف دیگر هزینه ها است. اکنون بانک اطلاعاتی مشخصی وجود ندارد که بتوان بر اساس آن درآمد ها به شکل دقیق محاسبه شود و هزینه ها نیز مشخص نیست. در نتیجه حذف دهک های پر درآمد بسیار دشوار است و ارزش ورود هم ندارد زیرا با اطلاعات موجود فعلی نهایت 2 تا 3 میلیون نفر از دریافت یارانه حذف میشوند که عدد ریالی که نصیب دولت میکند رقم بالایی نیست و نمیتواند دغدغه کسری بودجه دولت را برطرف کند.

وی گفت: اگر دولت راهبرد خود را مبنی بر حذف دهک های پر درآمد قرار داده است باید معیارهای این رهیافت را مشخص کند. الان برای مثال برخی از اساتید دانشگاه از دریافت یارانه حذف شده اند و برخی دیگر حذف نشده اند. چگونه است که بین اساتید دانشگاه که اکثرا در یک دهک درآمدی قرار دارند تبعیض قائل شده اند؟ آیا اکنون دولت مولفه ای مشخص برای حذف افراد اعلام کرده است؟ آیا در این خصوص دستور العمل مشخص و شفافی وجود دارد؟ در غیر این صورت بر چه اساسی اقدام به حذف افراد کرده است؟

شقاقی گفت: آنچه اکنون برای مردم مهم است، نابرابری نسبی است نه نابرابری مطلق. فرض کنید دو نفر درآمد یکسان دارند اما هزینه های زندگی آنها با هم متفاوت است. برای مثال اگر کسی خانه ای به عنوان دارایی خود ثبت کرده، برای خرید این خانه هزینه هایی هم مثل وام مسکن داشته است. لذا تنها بحث ثروت هم در این میان مهم نیست. باید دید چند درصد از ثروت افراد ثروت خالص است. نه درآمد و نه ثروت نمیتواند معیار حذف افراد باشد و اولا راهبرد دولت در حذف مبهم افراد ایراد دارد. دولت باید طبق یک دستور العمل مشخص اقدام به حذف افراد کند. نکته دوم اینکه وقتی دولت تصمیم به حذف افراد میگیرد اصل بر پرداخت یارانه به قشر های پایین باید مد نظر قرار گیرد زیرا هم شناسایی آنها راحت تر است و هم عدد ریالی که از حذف بخش عظیمی از دریافت یارانه بدست می آید رقم قابل توجهی برای دولت خواهد بود.

وی ادامه داد: حتی سامانه ای که اکنون دولت برای اعتراض به حذف یارانه راه اندازی کرده نیز با اطلاعات دقیقی همراه نیست. مثلا در این سامانه داشتن یا نداشتن منزل ملاک قرار گرفته است ولی هیچ محاسبه ای وجود ندارد که مشخص کند چند درصد از این منزل جزو ثروت خالص قرار دارد. معیارها باید بر اساس خالص دارایی ها در نظر گرفته شود و در عین حال هزینه ها نیز محاسبه شود زیرا میتوان دو خانواده با دارایی و درآمد مشابه را در نظر گرفت که هزینه های متفاوت دارند. اگر دولت نتواند این شاخص ها را مدیریت کند منجر به تعمیق و افزایش نابرابری خواهد شد که مشکلات بیشتری در جامعه به دنبال خواهد داشت و به شکل روحی و روانی افراد را آزار خواهد داد. در اقتصاد افراد بیش از هر چیز به نابرابری حساس هستند.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


خرید کریو خرید وی پی ان خرید vpn خریدvpn خرید فیلترشکن خرید کاهش پینگ خرید کریو سایت اسپید vpn خرید vpn خرید کریو
استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز
http://haftegy.ir/ http://www.joke4u.ir http://dfun.ir http://pctech.ir/ http://owjnews.ir http://www.javanfa.ir دانلود فول آلبوم