آینده را قضا و قدر می سازد و امید و تلاش تو آن را می گذراند.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷
خانه » پزشکی و سلامت » زنان و زایمان » نقش مرد در هنگام بارداری زنان تا چه حد مهم است؟

نقش مرد در هنگام بارداری زنان تا چه حد مهم است؟

زایمان

آیا زنان دوست دارند همسرشان در لحظه زایمان کنارشان باشد یا نه؟

همه چیز درمورد نیاز زنان در بارداری و زایمان به همسرشان

نی نی بان: سایت نی نی‌ بان یک نظرسنجی با عنوان « شما با حضور همسر در هنگام زایمان طبیعی برای حمایت معنوی و اثرات تسکینی آن موافقید؟» ترتیب داد که در آن مخاطبان طبق نظرات شخصی خود به گزینه‌های «بله» و «خیر» رای دادند.

طبق آخرین آمار گرفته شده، ۹۲% افراد به گزینه «بله» و ۸% افراد به گزینه «خیر» رای داده‌اند. با توجه به نتایج نظرسنجی اکثریت مخاطبان نی نی بان به حضور همسر در زمان زایمان طبیعی برای حمایت معنوی و اثرات تسکینی آن اعتقاد دارند.

مطالعات نشان می‌دهد که مراقبت مرد از همسر باردار خود، تاثیرات مثبتی بر روابط خانوادگی برجای می‌گذارد. در واقع حضور پدر به عنوان یکی از عناصر مهم در ابتدای فرزند‌دار شدن هم می‌تواند تاثیر عمیق در روابط زناشویی داشته باشد و هم شیوه فرزند پروری را تحت تاثیر قرار دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد زنانی که همسرانشان در هنگام وضع حمل در کنار آن‌ها بودند، در مقایسه با زنانی که شوهرانشان حضور نداشتند، کمتر درد کشیدند، کمتر دارو مصرف کردند و احساس بهتری در مورد زایمان داشتند.

حضور پدر در اتاق زایمان، باعث افزایش اعتماد به نفس زنان حین زایمان می‌شود و به علت اثر تسکین‌ دهندگی‌ تا حدودی از شدت دردهای زایمانی می‌کاهد و مادر کمتر نیاز به بی‌حس کننده و داروهای تسکین دهنده دارد و حتی طول مدت زایمان کوتاه شده و به دنبال آن باعث ارتباط هر چه سریعتر پدر و فرزند می شود.

در بیمارستان صارم برای اولین بار این امکان فراهم شد. یعنی شوهر می تواند در اتاق زایمان طبیعی یا سزارین کنار همسرش باشد.

ابوطالب صارم،‌ متخصص زنان و زایمان و رئیس این بیمارستان درباره این زایمان در این باره گفت:‌ با توجه به كاهش بیش از حد زایمان طبیعی در بین زنان جوان و ترس و دلهره آنان از روش طبیعی بر آن شدیم تا راه‌های زایمان طبیعی و بدون درد را در كشور ترویج كنیم به همین علت پس از استفتا از مراجع دینی راهی كه به ذهنمان رسید حضور شوهر در كنار زن هنگام زایمان بود. وی گفت: حضور فیزیكی شوهر در كنار زن هنگام زایمان علاوه بر این‌كه محرم زن است و می‌تواند در امر زایمان به گروه تخصصی كمک كند باعث قوت قلب و كاهش استرس زایمان در زن می‌شود.

بسیاری از زنان پس از زایمان به علت دوری گزینی همسر دچار افسردگی می‌شوند اما حضور شوهر در بالین زن هنگام زایمان و مشاهده سختی های زایمان موجب نزدیكی زن و شوهر و ارتباط عاطفی بیش‌تر آن‌ها می‌شود و این امر نه تنها افسردگی زن را پس از زایمان از بین می‌برد بلكه موجب همكاری بیش‌تر شوهر در نگهداری و تربیت فرزند می‌شود.

اهمیت حضور همسر هنگام زایمان تا بدانجا است كه از دید دین مبین اسلام دورنمانده و دستوراتی در این زمینه دارد. طبق اظهارات حجت الاسلام والمسلمین دكتر عباس زاده اهری، حضور شوهر در اتاق زایمان و هنگام وضع حمل همسرش از لحاظ شرعی مجاز است. زیرا مرد می تواند به بدن همسرش چه درحال حیات، چه در حال ممات، چه درحال صحت و چه در حال مرض نگاه كند.

بنا بر اظهارات دكتر عباس زاده اهری اگر حضور شوهر از حیث روانی موجب آرامش و قوت قلب برای همسرش باشد این حضور توأم با مبنای عقلی و شرعی است. یعنی از حكم استحباب هم برخوردار است. بنابر توضیحات دكتر عباس زاده اهری حضور زن دیگر در اتاق زایمان با حفظ مسائل شرعی ایرادی ندارد.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز
http://haftegy.ir/ http://www.joke4u.ir http://dfun.ir http://pctech.ir/ http://owjnews.ir http://www.javanfa.ir دانلود فول آلبوم