بهتر است روی پای خود بمیری تا روی زانو‌هایت زندگی کنی.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷
خانه » اخبار روز » فعالیت های ایتالیا پس از لغو تحریم ها در ایران چه خواهد بود

فعالیت های ایتالیا پس از لغو تحریم ها در ایران چه خواهد بود

فعالیت های ایتالیا پس از لغو تحریم ها در ایران چه خواهد بود

همکاری های دوباره کشور ایتالیا با ایران در زمینه های اقتصادی

جزئیاتی از فعالیت های اقتصادی جدید کشور ایتالیا در ایران پس از تحریم ها

این ماموریت به ریاست ‘کارلو کالندا’ معاون وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا و به دنبال سفر اخیر ‘فدریکا گوئیدی’ وزیر توسعه اقتصادی و ‘پائولو جنتیلونی’ وزیر خارجه رم به تهران صورت می گیرد.
روزنامه ‘میلانو فینانتزه’ در این باره نوشت: ماموریت اقتصادی ایتالیا روز 28 نوامبر (7 آذرماه) در تهران و با نشست اقتصادی دوجانبه با حضور نمایندگان موسسات و نهادهای اصلی دو کشور آغاز می شود و روز 30 نوامبر (9 آذر) برنامه تعمیق بخش های مورد نظر با وزارت خانه ها و شرکت های ایرانی برگزار می شود.
این روزنامه افزود: بدین صورت پس از سال ها، پای اقتصاد تهران بار دیگر به مبادلات بین المللی باز می شود. سیستم صنعتی ایتالیا با این اقدام، خود را به دولت و شرکت های ایرانی با هدف جبران سهم از دست رفته بازار این کشور در زمان تحریم ها معرفی می کند. سهم ایتالیا در رابطه با واردات ایران از شش و یک دهم درصد در سال 2005 میلادی به یک و هفت دهم درصد در سال 2014 کاهش یافت.
در این ماموریت بیش از یکصد شرکت و بانک ایتالیایی حضور خواهند داشت و بیشتر بر روی بخش هایی که اهمیت استراتژیک برای ایران دارند مانند محیط زیست، انرژیِ قابل تجدید، مکانیک ، بخش های پزشکی ، مواد ساخت و ساز و خودرو متمرکز می شود .
ایران از نظر تولیدات ناخالص ملی ( 484 میلیارد دلار) پس از عربستان دومین اقتصاد بزرگ منطقه خاورمیانه و از نظر جمعیت (78 میلیون نفر) دومین کشور پس از مصر در شمال آفریقا محسوب می شود.
این روزنامه نوشت: ایران که از نظر واردات بسیار خودکفا بوده، دارای منابع طبیعی بسیاری است و دومین کشور جهان از نظر ذخایر گاز طبیعی و چهارمین از نظر ذخایر نفت به شمار می شود . ایران جزو 5 کشور نخست جهان از نظر منابع معدنی است.
به نوشته این روزنامه ، براساس برآوردهای اولیه، مزایای توافق هسته ای بسیار زیاد است . گفتنی است که در سال 2005 میلادی بیش از 40 درصد از واردات ایران از اتحادیه اروپا بود اما پس از تحریم ها سهم اروپا در سال 2014 به نه و نیم درصد کاهش یافت و این به سود کشورهای خاورمیانه ای و نوظهور اسیایی که مجموعا بیش از 70 درصد از واردات ایران را تامین کردند، تمام شد.
براساس برآوردهای موسسه بیمه اعتباری ‘ساچه’، توافق هسته ای و لغو تحریم های ایران می تواند بازاری جالب را برای شرکت های ایتالیایی که می توانند تا 3 میلیارد یورو صادرات داشته باشند را بگشاید.
پائولو جنتیلونی وزیر امور خارجه ایتالیا در مرداد ماه گذشته در مصاحبه با خبرنگار ایرنا در رم و در آستانه سفر به تهران، توافق هسته ای را فرصتی برای جبران روابط اقتصادی کشورش با جمهوری اسلامی ایران خواند و گفت: ایتالیا یقینا در دوران تحریم ها از نظر روابط اقتصادی با ایران، رنج دیده است. اما توافقی که در وین حاصل شد به ما فرصت جبران تدریجی روابط اقتصادی را می دهد. مهم ایجاد یک مشارکت و نه فقط افزایش مبادلات تجاری فی مابین است و ایتالیایی ها در این زمینه شریک قابل اعتمادی هستند. بدون تردید ما با لغو تدریجی تحریم ها، روابط اقتصادی خود را با ایران نیز به طور تدریجی جبران می کنیم.
‘فدریکا گوئیدی’ وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا نیز مرداد ماه گذشته در آستانه سفر به تهران در مصاحبه ای با خبرنگار ایرنا در رم اظهار داشت: ما می خواهیم صفحه را ورق زده و روابط میان ایتالیا و ایران را احیا کنیم. ایتالیا همواره روابط اقتصادی و تجاری بسیار عالی با ایران در زمان پیش از تحریم ها داشته است.
وی افزود: ما نخستین شریک تجاری ایران بودیم و مبادلات تجاری میان دو کشور در سال 2011 میلادی به بیش از 7میلیارد یورو می رسید، در حالی که امروز به کمی بیش از یک میلیارد یورو کاهش یافته است. تقریبا تمام شرکت های بزرگ ایتالیایی در بازار ایران حضور داشتند. تمایل ما ازسرگیری روابط اقتصادی دوجانبه میان ایتالیا و ایران در پی توافق هسته ای و چشم انداز لغو بخش اعظمی از تحریم ها از سال 2016 است.
‘کوزیمو فری’ معاون وزیر دادگستری ایتالیا نیز روز اول شهریور ماه در مراسم روز ملی جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه اکسپو میلان، اظهار داشت که ایتالیا قصد دارد موقعیت ممتاز گذشته را کسب و تبدیل به نخستین شریک تجاری ایران در اروپا شود.
وی با تاکید بر توجه ایتالیا به ایران و فرصت های پیش رو گفت: کشور ما می خواهد بار دیگر در کنار ایران به عنوان دوست و حامی در این فصل مهم گشایش ها و همکاری های بین المللی قرار بگیرد. دولت ایتالیا از توافق مهم هسته ای روز 14 جولای گذشته در وین، که نقش تعیین کننده ایران را چه در سطح منطقه و چه در سطح بین المللی، تجدید می کند، خرسند است. ما از سیاست های رئیس جمهوری ایران در قبال ایتالیا ، تشکر می کنیم. سفر اخیر وزرای خارجه و توسعه اقتصادی ایتالیا به تهران حاکی از توجهی است که کشور ما به ایران دارد.
وی با برشمردن فرصت های مختلف اقتصادی در ایران افزود: در کنار انرژی، بخش های زیاد دیگری وجود دارند که در آن می توان انواع جدید همکاری ها را میان رم و تهران گشود، ایتالیا علاقه مند است تا از مهندسی مکانیک تا زنجیره غذایی، تخصص ها و حرفه شرکت های کوچک و متوسط خود را به نفع هر دو جامعه ارائه دهد.
اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز
http://haftegy.ir/ http://www.joke4u.ir http://dfun.ir http://pctech.ir/ http://owjnews.ir http://www.javanfa.ir دانلود فول آلبوم