هر برادری که از منافع برادر خود مانند نفع خویش حمایت کرد به کار خود سامان داده است (کوروش کبیر)
خانه » پزشکی و سلامت » چطوری سرما نخوریم + عکس

چطوری سرما نخوریم + عکس

چطوری سرما نخوریم + عکس

سرماخوردگی-1-450x300

برایتان اتفاق افتاده است که آماده شده اید تا بعد از گذراندن یک روز بلند در محل کار، مدرسه و یا مراقبت و رسیدگی خانه و بچه ها استراحت کنید و آرامش داشته باشید، ولی می بینید احساس خوبی در سرو بدن تان ندارید. آب ریزش بینی دارید، سردرد دارید، و در بینی و قفسه سینه تان احساس گرفتگی می کنید. ممکن است گلوی تان خارش داشته باشد و دردناک باشد، و شاید عطسه های غیرارادی و غیرقابل کنترلی داشته باشید که تمام آنهایی را که در نزدیکی شما هستند خبردار کند و بیازارد. احتمالا سرفه های تان نیز شروع می شود و در بدن تان احساس درد و ناراحتی و کوفتگی دارید. حتی ممکن است دچار تب و تهوع هم شوید. تمام این نشانه ها دال بر یک بیماری ناخوشایند هستند: سرماخوردگی. داشتن خواب با کیفیت و بدون وقفه در شب به شما کمک می کند تا با سرماخوردگی مبارزه کنید. شاید سرماخوردگی عادی باشد، اما تقریبا همیشه آزاردهنده است. آیا تاکنون واقعا فرصت داشته اید این رخداد فصلی را تیمار کنید؟ وقتی دیگر انرژی ندارید تا صبح از رختخواب بیرون بیایید، چگونه کارها و وظایف تان را انجام می دهید؟
می توانید از جدیدترین داروهای سرماخوردگی موجود در داروخانه محل تان  استفاده کنید، اما داروهای شیمیایی اغلب عوارضی دارند که بهتر است تجربه شان نکنید. خوشبختانه می توانید مجموعه ای از درمان ها و راهکارهای طبیعی را بکار ببرید که ارزش امتحان کردن را دارند.

-حداقل سی سانتیمتر از افرادی که سرفه یا عطسه می کنند فاصله بگیرید.

قطره های ریز عطسه یا سرفه حدودا تا مسافت ۳۰ سانتی متری پراکنده می شوند. دکتر دنیس موری ، پزشک اطفال از دانشکده پزشکی ایالت میشیگان، خاطر نشان می کند که اگر یکی از این قطره ها روی چشم یا بینی شما قرار بگیرد، چند روز بعد به بیماری سرماخوردگی مبتلا می شوید . هرگاه در آسانسور با فردی که سرفه می کند مواجه شدید، رویتان را برگردانید.

-در هر فرصتی دست هایتان را بشویید.

اکثر میکروب های سرماخوردگی از طریق تماس فیزیکی غیرمستقیم منتقل می شوند. به طور مثال ، فرد بیماری که ویروس سرماخوردگی را از بینی به دست هایش منتقل می کند، به هر شیئی که دست بزند آن را آلوده می کند ( ویروس های سرماخوردگی به مدت ۳ ساعت بر روی اشیاء ، زنده می مانند.) افرادی که این اشیاء را  لمس کنند و بعد بینی یا چشم هایشان را بمالند به بیماری مبتلا می شوند. پس نتیجه می گیریم که شستشوی مدام دست ها مهم ترین کاری است که می توانید برای پیشگیری از سرماخوردگی انجام دهید. بنابراین دست هایتان ر در هر فرصتی بشویید.

-زیاد آب بنوشید

نوشیدن مایعات گوناگون، میکروب های فعال سرماخوردگی را از بین می برند و همینطور از کمبود آب بدن که معمولا با بیماری سرماخوردگی همراه است جلوگیری می کنند. تنفس از راه دهان ، دمیدن به داخل بینی و مصرف داروهای آبریزش بینی ، کمبود آب بدن را افزایش می دهد.وقتی سرما خورده اید، آب می تواند یکی از بهترین راهکارها باشد. وقتی بیمار هستید، حفظ آب کافی برای بدن حیاتی است و نوشیدن آب فراوان عموما بهترین راه تامین این نیاز می باشد. گرم و سرد آن فرقی نمی کند، فقط مطمئن شوید که هر روز آب کافی می نوشید. این بهترین کار برای پیشگیری از کم آبی بدن است.

-در محیط هایی که تهویه مناسب ندارد، از خودتان بیشتر مراقبت کنید.

ساختمان های اداری که از تهویه هوای مناسب برخوردار نیستند یکی از محیط هایی محسوب می شوند که خطر ابتلا به سرماخوردگی را افزایش می دهند، زیرا در این مکان ها ویروس سرماخوردگی راه  خروج ندارد. بدتر از آن رطوبت کم است که باعث خشکی مخاط بینی می شود، در نتیجه ، مخاط را برای شکار ویروس ها مستعد می سازد. به همین دلیل هواپیماها هم محیط های مشابه دیگری برای ابتلا به سرماخوردگی محسوب می شوند. دکتر مارگارت گرادیسون از انجمن پزشکی دانشگاه دوک می گوید: بهترین پادتن ، مرطوب کردن سوراخ های بینی با اسپری محتوی آب نمک مخصوص بینی است.

-بخور بدهید

وارد شدن بخار به بینی و ریه ها کمک می کند تا گرفتگی آنها برطرف شود. به شیوه های متنوعی می توانید خودتان را در معرض بخار قرار دهید. گرفتن دوش آب گرم یا حمام داغ راهی است ساده برای این منظور. همچنین می توانید مدتی در وان آب گرم بمانید. می توانید کاسه ای را از آب در حال جوش پر کرده، حوله نازکی را روی سرتان گذاشته و از بخاری که بالا می آید تنفس کنید.

– از مالیدن بیش از حد چشم و بینی خودداری کنید.

با توجه به بررسی های انجام شده ، افراد در هنگام سرماخوردگی این اعضاء صورت خود را سه بار در ساعت می مالند. اگر احساس می کنید که باید این کار را انجام دهید، بهتر است به جای نوک انگشت از بند انگشتانتان استفاده کنید، چون این قسمت کمتر به میکروب سرماخوردگی آلوده می شود.

-با آب نمک غرغره کنید

غرغره کردن با آب نمک می تواند به خارج کردن مایعات اضافی از حلق و گلو کمک کند. همچنین این کار با رقیق کردن ترشحات گلو، به خارج کردن آلرژن ها و باکتری ها نیز کمک می نماید.

– از رختخواب بیرون بیایید و به ورزش بپردازید.

شما می توانید سه بار در هفته و به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه به انجام ورزش های ساده ، مثل پیاده روی و دوچرخه سواری بپردازید و با این کار مقاومت بخش بالایی مجرای تنفسی را نسبت به عفونت ها افزایش دهید.

-سوپ مرغ بخورید

مایعات گرم در بی اثر کردن ویروس سرماخوردگی نقش مهمی را ایفا می کنند و نوعی مُسکن محسوب می شوند. سوپ مرغ برای تسکین این بیماری تأثیر فوق العاده ای دارد.  این سوپ حاوی پروتئین ، ویتامین و مواد معدنی است ، که همگی به از بین بردن ویروس سرماخوردگی کمک می کنند.وقتی سرما خورده اید، خوردن سوپ مرغ واقعا می تواند به شما در داشتن احساسی بهتر کمک کند. بنا به گفته دکتر استفان رنارد، متخصص ریه که در مرکز پزشکی داشگاه نبراسکا در اوماها کار می کند، سوپ مرغ حاوی موادی است که به مبارزه با علائم ناخوشایند در قسمت فوقانی سیستم تنفسی کمک می نماید.

– اسکاچ های ظرفشویی را ضد عفونی کنید.

اکثر میکروب های سرماخوردگی در آشپزخانه منتقل می شوند. مهم ترین عامل اسکاچ های ظرفشویی هستند که برای رشد و نمو میکروب های سرماخوردگی محیطی گرم و مرطوب را فراهم می کنند .بهتر است برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی، روزی دو تا سه مرتبه این اشیاء را در جریان آب جوش قرار دهید. اگر یکی از اعضای خانواده بیماراست ، برای احتیاط بیشتر بهتر است تمام لوازم منزل را که بیشتر با آنها در تماس هستند، ضدعفونی کنید.

-مکمل زینک مصرف کنید

طبق اطلاعات یافته شده در وب سایت کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده آمریکا، مصرف قرص های مکیدنی زینک (روی) می تواند مفید باشد. هرچند این شیوه شاید به پیشگیری از سرماخوردگی کمکی نکند، اما می تواند در کوتاه کردن دوره بیماری موثر باشد.

– ویتامین “E ” و “c” مصرف کنید.

ویتامین “E ” نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی بدن ایفا می کند. اما از آنجایی که این ویتامین بیشتر در مواد غذایی پرچرب وجود دارد ، افرادی که رژیم لاغری دارند ، نمی توانند از آن استفاده کنند.اکثر افراد برای افزایش توانایی بدنشان ، باید قرص ویتامین E را همراه با نهار و شام (غذاهای اصلی) مصرف کنند، البته مصرف قرص حتما باید تحت نظر پزشک باشد.
در مورد خاصیت ضد سرماخوردگی ویتامین “C” هیچ گونه شواهدی وجود ندارد. اما چند تحقیق حاکی از آن است که این ویتامین تا اندازه ای دوره و شدت سرماخوردگی را کاهش می دهد. به خاطر داشته باشید، روزانه، بیشتر از ۵۰۰ میلی گرم از آن مصرف نکنید، چون مصرف بیش از حد این ویتامین باعث اختلال در دستگاه گوارش می شود.ویتامین ث حتی اگر بهترین درمان طبیعی سرماخوردگی نباشد، اما مصرف مکمل آن می تواند به شما احساس بهتری بدهد. اگر این ویتامین به شکل مکمل آن در دسترس تان نیست، می توانید یک لیوان آب پرتقال بنوشید.

-بخوابید

با توجه به تحقیقات انجام شده در مؤسسه بهداشت سنتیاگو، خواب خوب و آرام موجب تقویت سلول های سیستم ایمنی بدن می شود. در این بررسی ، ۴۳ نفر ( افرادی که به سرماخوردگی مبتلا نبوده اند) به طور داوطلبانه تنها نیمی از شب را در خواب سپری کردند. فردای آن روز ۳۰% از سلول های مدافع بدن آنها از بین رفتند .اما شب بعد، زمانی که این افراد ، حداقل هشت ساعت را در خواب سپری کردند، سلول های نابود کننده بدن آنها کاملاً مقاوم شدند. عدم خواب کافی روی سیستم ایمنی تان تاثیر می گذارد و بالعکس، داشتن خواب با کیفیت و بدون وقفه در شب به شما کمک می کند تا با سرماخوردگی مبارزه کنید.

– از بازکننده های (مجرای بینی و سینه) مناسب استفاده کنید.

برای التیام گرفتگی بینی ، بهتر است از اسپری و قطره های باز کننده استفاده کنید، زیرا این نوع داروها علائم بیماری را سریع تر از داروهای خوراکی از بین می برند و نیز اثرات جانبی کمتری را به دنبال دارند. داروهای خوراکی باعث افزایش ضربان قلب می شوند. بنابراین افرادی که مبتلا به فشار خون بالا با بیماری هستند. نباید از آنها استفاده کنند.بازکننده های بوییدنی را نباید بیش از سه روز پیاپی مصرف کرد، چون ممکن است اثر این دارو کاهش یابد و گرفتگی بینی بدتر از قبل شود.

– گلودرد را تسکین دهید.

دکتر موری از ایالت میشیگان معتقد است غرغره کردن با آب نمک گرم برای تسکین گلودرد فوق العاده مؤثر است(یک قاشق چای خوری نمک برای هر لیوان آب) .او می گوید :هیچ گونه شواهدی وجود ندارد که برای التیام درد مکیدن آب نبات های دارویی معمولی از آب نبات های سفت و محکم بهتراست. هر دوی این مواد ، مقدار بزاق دهان را افزایش داده و سطح گلو را پوشش می دهند .به همین دلیل است که نوشیدن “چای و عسل” برای التیام گلو درد تأثیر بسزایی دارد. آب نبات های دارویی حاوی ” منتول” بهتر از آب نبات های سفت و محکم کارایی دارند، چون باعث بی حسی گلو می شوند.

-کمی بخندید

مدت هاست که خنده به عنوان کمکی برای دفع بیماری شناخته شده است. خنده به شما کمک می کند علائم سرماخوردگی را تخفیف دهید.اگر بخاطر سرماخوردگی در رختخواب درازکشیده اید، یک فیلم خنده دار تماشا کنید یا یک داستان طنز بخوانید. آنگاه می بینید زودتر از آن چه فکرش را بکنید احساس بهتری خواهید کرد.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


دانلود آهنگ جدید
استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز