دستانی که کمک می کنند پاکتر از دستهایی هستند که رو به آسمان دعا می کنند (کوروش کبیر)
خانه » عمومی و متفرقه » نسل جدید قلیان‌های چینی در بازار+عکس

نسل جدید قلیان‌های چینی در بازار+عکس

طبق اطلاعات به دست آمده، قیمت این قلیان ها حدود 1 میلیون تومان است که رقم قابل توجهی به حساب می آید اما حتما چینی ها به فکر فروش آن هم بوده اند که چنین رقمی را برای ان در نظر گرفته اند.

http://rozup.ir/up/omidsmart/Pictures/3/23574_938.jpg

تا چند سال پیش میانگین سنی افرادی که سراغ تفریحات مخربی چون قلیان می‌ رفتند بین 40 تا ۵۰ سال بود اما امروزه جوانان و نوجوانان بسیاری را در قهوه خانه‌ها و سفره‌ خانه‌های سنتی می ‌بینیم که بعضا در کنار خانواده و با مهارت و جدیتی خاص از این کوزه پر طعم و دود کام می‌ گیرند.

بادگیر،‌ آتشدان، تنه یا میانه، میلاب،‌ نی پیچ یا شیلنگ و کوزه اجزای اصلی قلیان را تشکیل می‌ دهند که در فرآیندی خاص و با استفاده از تنباکو و ذغال افروخته این وسیله به اصطلاح تفریحی آماده مصرف ‌می‌ شود. خرید قلیان بستگی به سلیقه و پول در جیب خریدار دارد و از چند هزار تومان شروع و گاه تا پرداخت رقم های میلیونی نیز می رسد.

اجزای قلیان چه قیمتی دارند؟

شیشه‌های قلیان تنوع مختلفی دارد، از انگوری، کریستال، اسپرت و سه پوست گرفته تا طرح چشم، طوق‌دار، قلندری، روغنی و لب‌شکری. قیمت این شیشه‌ها از ۱۰ هزار تومان شروع می‌شود و تا ۲۰۰ هزار تومان هم می‌رسد اما گران‌ترین بخش قلیان مربوط به تنه قلیان است.

تنه برنجی بیشترین فروش را دارد و قیمت آن از ۳۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان متغیر است البته قیمت‌های بالا مربوط به قلیان‌های سلطنتی می‌شود،تنه‌های«نقش درویشی»معمولا ۸۵ تا ۹۰ هزار تومان است و کارهایی که قلم زنی و میناکاری داشته باشد بین ۶۰ تا ۳۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

البته گاهی قیمت تنه‌های چوبی به ۳ میلیون تومان هم می‌رسد، البته چوب عناب، چوب سرخ و چوب گردو از بقیه گران‌تر است اما قیمت معمول تنه‌های چوبی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است.

البته قلیان‌های چینی هم در بازار زیاد شده و قیمت ارزانی هم دارد، معمولا قلیان‌های کوچک چینی ۲۸ هزار تومان و مشابه ایرانی آن ۱۰ هزار تومان است.

سایر لوازم جانبی قلیان مثل شیلنگ، آتش‌گردان و انبر هم قیمت‌های مختلفی دارد، مثلا قیمت انبرها از ۵۰۰ تومان شروع می‌شود و به ۳۰ هزار تومان هم می‌رسد اما آتش‌گردان معمولا بین ۱۵۰۰ هزار تا ۳ هزار تومان قیمت دارد، شیلنگ‌های قلیان هم از ۴ هزار تومان شروع می‌شود اما جنس چرمی آن ۴۰ هزار تومان و جنس‌های پشمی ۲۰ هزار تومان قیمت است.

ذغال‌های بسته‌ای معمولاً ۱۵۰۰ تا ۲ هزار تومان است، بهترین ذغال از شیراز است که به ذغال لیموی جهرم معروف است. این ذغال معمولا کیلویی ۷ هزار تومان است البته ذغال‌های چین و مالزی قیمت‌های متفاوتی دارد، ذغال چینی که به عنوان ذغال نارگیل شناخته می‌شود کیلویی ۳۵۰۰ و ذغال مالزی کیلویی ۱۱ هزار تومان است.

تنباکوها بسته به نوع جنس و مارک قیمت‌های مختلفی دارند که معمولاً بین ۳ تا ۲۳ هزار تومان است.

ورود نسل جدید قلیانهای چینی

بر اساس تصویری که یکی از کاربران صبحانه ارسال کرده است، اخیرا نسل جدیدی از قلیانها توسط چینی ها ساخته و از طرق غیرقانونی وارد کشورمان شده است که سبک متفاوتی نسبت به دیگر قلیانهای موجود در بازار دارد.

این قلیانها ساختاری بر عکس قلیانهای متداول دارند و فروشندگان این اجناس در تشریح علت این اقدام چینی ها می گویند که تعویض زغال و تنباکو یکی از دردسرهای قلیان کش هاست که با طراحی جدید، این کار بسیار آسانتر و سریع تر انجام می شود و حتی دردسر پرت شدن زغال روی فرش و سوزاندن آن را هم بسیار کاهش می دهد!

طبق اطلاعات فوق، قیمت این قلیان ها حدود 1 میلیون تومان است که رقم قابل توجهی به حساب می آید اما حتما چینی ها به فکر فروش آن هم بوده اند که چنین رقمی را برای ان در نظر گرفته اند.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


دانلود آهنگ جدید
استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع امکانپذیر است. این سایت ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی میباشد و تمام فعالیت های این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز